Kosova'dan 'Türkiye'yi bölen harita' açıklaması

Türkiye'yi parçalarak bölerek gösteren haritanın dağıtıldığı Kosova'da Milli Eğitim Bakanlığı'ndan açıklama geldi. Açıklamada, haritaların resmi kurumlarla hiçbir ilgisinin bulunmadığı, bakanlık tarafından böyle bir yetkinin de kimseye verilmediği belirtildi

Kosova'dan 'Türkiye'yi bölen harita' açıklaması
23 Eylül 2016 Cuma 17:50

Kosova'da okullarda dağıtılan kitaplarda yer alan skandal Türkiye haritasıyla ilgili Kosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı'dan açıklama geldi. Bakanlık, hafta içinde Prizren şehrindeki bir okulda tespit edilen ve Türkiye'nin doğusunun Ermenistan, güneydoğusunun ise Kürdistan olarak belirtildiği haritaların basımı ve dağıtımı konusunda bakanlık tarafından hiçbir yetki verilmediğini açıkladı.

Özellikle Türkiye'de büyük tepkiye neden olan olayın ardından, Kosova Eğitim, Bilim ve Teknoloji Bakanlığı tarafından konuya ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

OKULLARDAN KALDIRILMASI ÇAĞRISI

Açıklamada, Türkiye sınırlarının doğru bir şekilde gösterilmediği bu haritaların ne basımı ne de dağıtımı konusunda bakanlık tarafından hiçbir yetki verilmediği belirtilirken, "Bizim tutumumuz, bu haritaların bulunduğu okullardan derhal kaldırılması yönündedir." denildi.

OKULLARA TALİMAT

Olayla ilgili yaşanan endişe ve memnuniyetsizlik nedeniyle üzüntü duyulduğu kaydedilen açıklamada, bakanlık olarak ilgili makamlardan konuya ilişkin gerekli yasal sürecin başlatılması ve eğitim müfettişliği yetkililerinden de bu tür her olayın denetlenmesi ve bakanlığa bildirilmesi talebinde bulunulduğu ifade edildi.

ART NİYETLİ KURULUŞLAR

Bakanlık yetkililerince daha önce yapılan açıklamada, özellikle Kosova ve Türkiye kamuoyunda tepki çeken haritaların, sadece Prizren'deki Motrat Qirjazi İlköğretim Okulunda bulunduğu ve 2005 yılında "art niyetli" bazı kuruluşlar tarafından okullara dağıtıldığı bildirilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
Harita normal sorun yok - 2 yıl önce
Dfh