Karadzic kararı Bosnalıları sevindirmedi

Bosna Kasabı Karadzic'in 11 suçlamanın 10'undan mahkum olması, Bosna'daki soykırımlardan sorumlu tutulmaması kurban yakınlarını üzdü. Mağdurlar, Karadzic'in Srebranitza'da olduğu gibi diğer bölgelerdeki soykırımlardan da mahkum edilmesi gerektiğini belirtti

Karadzic kararı Bosnalıları sevindirmedi
24 Mart 2016 Perşembe 19:13

Hollanda'nın Lahey kentindeki Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin (ICTY), Bosnalı Sırpların eski lideri Radovan Karadzic'i 40 yıl hapse mahkum etmesi kurban yakınlarını memnun etmedi.

Bosna savaşında iki oğlunu ve eşini kaybeden Habiba Masic, Lahey'den çıkan kararın "siyasi çıkarlar" doğrultusunda verildiğini ifade ederek, kurbanların saldırganlarla eşit tutulduğunu savundu.

Savaş sırasında çok sayıda akrabasını kaybeden Mirsada Kahriman da Karadzic'in Srebrenitsa dışındaki diğer bölgelerde yaşananlar nedeniyle de soykırımdan hüküm giymesi gerektiğini vurguladı.

11 SUÇUN TAMAMINDAN MAHKUM EDİLMELİYDİ

Kurban yakınlarından Vasfija Kadic, Karadzic'in iddianamede yer alan 11 maddenin tamamından suçlu bulunması gerektiğini belirterek, "Karadzic'in 40 yıl daha yaşamayacağının farkındayız ama karar canımızı yaktı. Bu, kesinlikle siyasi bir karardır." diye konuştu.

Başkent Saraybosna'dan Faruk Hadzovic, Karadzic'in müebbet hapis cezası alması gerektiğini, yaptıkları göz önünde bulundurulduğunda 40 yıldan fazlasını hak ettiğini dile getirdi.

Zenicalı Muhamed Suljic de Karadzic'e verilen 40 yıllık cezanın az da olsa kurban yakınlarını rahatlatabileceğini ifade ederek, "Srebrenitsa'daki soykırımdan sorumlu tutuldu. Ancak diğer şehirlerde yapılanlardan dolayı soykırımdan hüküm giymemesine üzüldüm." dedi.

Karadzic'in az ceza aldığını savunan Hazim Dizdarevic, kurban yakınlarının karardan memnun olmaması gerektiğini söyledi.

MÜEBBET GEREKİRDİ

Bu arada, duruşmayı takip etmek için Lahey'de bulunan kurban yakınları ve savaş mağdurları, Karadzic'in müebbet hapis cezası alması gerektiğini kaydetti.

Soykırım Kurbanları ve Tanıkları Derneği Başkanı Murat Tahirovic, Karadzic'in soykırımdan suçlu bulunmasından memnuniyet duyduklarını aktardı.

Srebrenitsa ve Jepa Anneleri Derneği Başkanı Munira Subasic ise Karadzic'in müebbet hapis cezası alması gerektiğini, 40 yılın yeterli olmadığını ifade etti.

Mostar'daki bazı sivil toplum kuruluşları da kentteki Hasan Brkic Köprüsü'ne "Srebrenitsa'yı unutmayalım, unutturmayalım" yazılı pankart açarak, karardan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Organizatörlerden Dzevad Pasic, mahkeme kararının tüm Bosna Hersek için önemli olduğunu belirterek, "Bugün, Srebrenitsa için tarihi bir karar verildi. Srebrenitsa soykırımı sırasında yakınlarını kaybedenler için bugün son derece önemli bir gün." ifadesini kullandı.

SIRPLAR DA MEMNUN DEĞİL

Bu arada, karardan memnun olmayan Bosnalı Sırplar ise Banya Luka şehrinde eylem yaptı.

Doğu Alternatifi Derneği Başkanı Vojin Pavlovic, mahkemenin kararının Sırp halkı üzerinde baskı oluşturduğunu ileri sürerek, "Karar karşısında dehşete kapılmış durumdayız. Kararın utanç verici olduğunu düşünüyoruz." dedi.

Derneğin Başkan Yardımcısı Milan Avramovic de Lahey'deki mahkemenin Sırp karşıtı tutum sergilediğini iddia ederek, "NATO'nun eski Yugoslavya'ya yönelik bombardımanının da 17 yıl önce bugün başladığını hatırlatmak isterim. Büyük güçler, bu milleti yıkmak istedi ama Radovan Karadzic gibi liderler ismimizi tarihe yazdırdı." diye konuştu.

Pavlovic, gazetecilere yaptığı açıklamanın ardından elindeki NATO bayrağını yere atarak diğer dernek üyeleriyle birlikte üzerine bastı.

Saraybosna yakınlarında, nüfusunun büyük çoğunluğunu Sırpların oluşturduğu Pale kasabasında yaşayan halk da karardan memnun olmadıklarını dile getirdi.

Paleli Zeljko Eric, Lahey'deki kararı önceden tahmin ettiklerini söyleyerek, "Yaptıkları tamamen saçmalık. Sırp olan herkes o mahkemede ağır cezalar aldı." ifadesini kullandı.

Lahey'deki mahkeme, aralarında soykırımın da bulunduğu 11 ayrı suçtan yargılanan "Bosna Kasabı" lakaplı Karadzic'i soykırım, insanlığa karşı suç işlemek ve savaş kurallarını ihlal etmekten suçlu bularak 40 yıl hapse mahkum etmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×