İdomeni kampı polis zoruyla boşaltılıyor

İdomeni kampında bulunan sığınmacılar, Yunan polisi tarafından ülkenin kuzeyindeki diğer kamplara götürülmek üzere tahliye ediliyor

İdomeni kampı polis zoruyla boşaltılıyor
24 Mayıs 2016 Salı 15:11

Yunanistan'ın Makedonya sınırındaki İdomeni kampında bulunan sığınmacılar, Yunan polisi tarafından ülkenin kuzeyindeki diğer kamplara götürülmek üzeretahliye ediliyor.

Sabah saatlerinde başlayan ve çok sayıda emniyet mensubunun katıldığı helikopter destekli tahliye operasyonu devam ediyor. Yaklaşık 500 sığınmacıotobüslere bindirilerek diğer sığınmacı kamplarına yerleştirilmek üzere bölgeden ayrıldı.

Tahliye operasyonunu yürüten Yunan polisi, basın mensuplarının İdomeni'deki sığınmacı kampına girmesine izin vermiyor. Sınırın Makedonya tarafındaki tel örgülere yakın bölgelerden görüntü almak isteyen basın mensupları da sınıra yaklaştırılmıyor.

Yunanistan yetkililerince dün yapılan açıklamada, tahliye operasyonu sırasında sığınmacıların zorlanmayacağı ve şiddet kullanılmayacağı belirtilmişti.

Tahliyenin bir haftadan uzun sürebileceğine işaret eden yetkililer, İdomeni'deki kampın boşaltılmasıyla iki aydan daha uzun süre sığınmacılar tarafından ulaşıma kapalı tutulan uluslararası demiryolunun da yeniden açılabileceğini söyledi.


Etiketler; #İdomeni

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×