Çipras, Türkler'e hakaret eden vekili kınadı

Yunanistan Başbakanı Çipras, Avrupa Parlamentosu'nda Türk halkına ağır hakaretlerde bulunan ırkçı Yunan vekili kınadı. Çipras, Yunanistan'da bu tür insanların çok nadiren bulunduğunu söyledi.

Çipras, Türkler'e hakaret eden vekili kınadı
12 Mart 2016 Cumartesi 16:06

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, Paris'te düzenlenen bir toplantıda AP'den kovulan Altın Şafak Partisi'nden Eleftherios Sinadinos'un sözlerine dair, "Sanırım bu konuda yorum yapmama bile gerek yok. Bu sözleri kınıyorum. Ama şunun bilinmesini de isterim, Yunanistan'da böyle düşünen insanlar çok değil ve belirleyici bir çoğunluğa sahip değiller" dedi.

Fransız Komünist Partisi (PCF) Paris'te dün gece "Avrupa Değişmeli" konulu bir basın toplantısı düzenledi. Fransız Komünist Partisi Başkanı Pierre Laurent başkanlığında düzenlenen toplantıya Yunanistan Başbakanı Aleksis Tsipras, Portekiz sol parti lideri Marias Matias, İspanyol Podemos temsilcisi Cayo Lara ve Alman Yeşiller Partisi'nden Ska Keller katıldı. Liderler burada konuşmalar yaptı.

Tsipras, Altın Şafak Partisi'nden Eleftherios Sinadinos Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'ndan kovulmasına neden olan Türklere yönelik ırkçı sözlerinin hatırlatılması üzerine şunları söyledi:

"Sanırım bu konuda yorum yapmama bile gerek yok. Bu sözleri kınıyorum. Ama şunun bilinmesini de isterim, Yunanistan'da böyle düşünen insanlar çok değil ve belirleyici bir çoğunluğa sahip değiller. Yunanistan'da çoğunluk farklı kültürlere ve milliyetlere kapılarının açılmasını istiyor. Ülkesine gelen Suriyeli sığınmacılar için de elinden gelen her şeyi yapıyor. Bu vesileyle şunu eklemek istiyorum. Sığınmacı krizi, Avrupa'da sağ ve sol arasındaki ayrımı ciddi bir şekilde ortaya koydu. Sağ ve sol arasında pek çok politika konusunda şimdi ciddi bir ayrım var. Avrupalı sosyal demokratlar da kamplarını seçmeliler. Bütün bu sorunlara daha dayanışmacı ve daha insani bir çözüm bulmak için ortak cephe kurmalıyız"

Kaynak: El Cezire


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×