Bulgaristan: Türkiye değil Yunanistan'dan edişeliyiz

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, "Yunanistan bizi çok endişelendiriyor” dedi

Bulgaristan: Türkiye değil Yunanistan'dan edişeliyiz
25 Mart 2016 Cuma 12:59

Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, ani bir sığınmacı akınına ilişkin Türkiye'den ziyade Yunanistan'dan endişelendiklerini söyledi.

Borisov, parlamentodaki konuşmasında, sığınmacı kriziyle ilgili olarak, "Türkiye konusunda endişelerimiz yok. Ancak Yunanistan bizi çok endişelendiriyor." dedi.

Borisov Türkiye sınırından Bulgaristan’a yasa dışı geçişler konusunda bir baskı hissedilmediğini, Türkiye'nin sınır güvenliği konusunda etkin çalışmalar yaptığını söyledi.

Yunanistan ile ilgili durumun aynı şekilde olmadığını Borisov, komşu ülkeyi eleştirerek, "Yoksul bir ülke olan Makedonya’da sığınmacı barındırma kamplarında normal yaşam koşulların sağlanması için çaba gösterildiğini görüyoruz. Yunanistan’a onca paranın verilmiş olmasına rağmen oradaki kamplarda yaşam koşulları halen korkunç. Bu ülkede reel hiçbir şey yapılmamış. Bundan dolayı biz Makedonya ile görüşmeler yaparak, Yunanistan’dan çıkabilecek ani sığınmacı dalgalarını durdurmak üzere yoğun çalışmalarımızı sürdürüyoruz.” şeklinde konuştu.

Başbakan Borisov, Yunanistan’a gönderilen gözlemci uzmanların birkaç bin kişilik grupların Bulgaristan’a doğru yola çıkabilme ihtimalini değerlendirdiklerini dile getirdi.

Polis ve jandarmanın donatımı için hükümetin 2,3 milyon avroluk ek finansman ayırdığını belirten Borisov, “Gerekirse Yunanistan sınırına kısa sürede hafif telli engeller çekmeye hazırız” dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×