Bulgaristan Müslümanları hedef belirledi

Bulgaristan Müslümanları Sofya'da düzenlenen konferansta beş yıllık hedeflerini konuştu

Bulgaristan Müslümanları hedef belirledi
29 Mart 2016 Salı 09:01

Bulgaristan Başmüftülüğünce, başkent Sofya’da düzenlenen “Müslümanlar Diyaneti 2016-2021” konulu konferansta, 5 yıllık dönemdeki hedefler ele alındı.

Konferansta, 24 Ocak'ta düzenlenen son kurultayın ardından ülkenin yeni seçilen 20 bölge müftüsünün isimlerini açıklayan Bulgaristan Başmüftüsü Mustafa Aliş Haci, ülkenin, İslam dininin otoritesinin pekiştirileceği, çalışmalarının daha verimli hale getirileceği yeni bir döneme girdiğini anlattı.

Ülkedeki, İslam dininin dinler arası diyalogundaki rolü ve devlet kurumları ile ilişkisinden söz eden Başmüftü Haci, Müslümanların vakıf mülkleri ile yaşadıkları sorunlara da değindi.

Mustafa Aliş Haci, ülkedeki İslam dinini ruhani yönetiminin belirlendiği kurultayın başarılarından söz ederek, İslamofobinin etkisinin azaltılması için verilecek mücadele yöntemlerini anlattı.

Haci, sözlerini şöyle sürdürdü: Maalesef son yıllarda İslamofobinin daha büyük bir hızla cereyan ettiğini gördük. Biz İslamofobiye karşı, hitap, konuşmalar ve demokratik yollarla haklarımızı savunmak suretiyle mücadele etmek niyetindeyiz. İnşallah, umarım, gerek Bulgaristan’da, gerekse tüm dünyada bu problemler artık bitecek ve Müslümanlar kardeşçe yaşayacaklar, herkes herkesi sevecek, herkes herkese müsamaha gösterecek. Bu şekilde dünyada barış olacak, inşallah.

Başmüftü Yardımcısı Murat Pingov, ülkedeki Müslümana cemaatinin kendisine ait olan vakıf mülklerine sahip çıkmaya çalıştığını ifade ederek, Bulgaristan’daki 81 mülkün devletten iadesi ile ilgili 83 dava açtığını, yapılan hukuki çalışmaların sonucunda dava sayısının 28’e inip sürdüğünü duyurdu.

Konferansa, Bulgaristan Müslüman üst düzey din adamları, Ermeni, Ortodoks ve Katolik kiliselerinin ruhani liderleri, Türkiye'nin Sofya Büyükelçisi Süleyman Gökçe ve diğer Müslüman ülkelerin büyükelçileri de katıldı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×