Avustralya'da sığınmacılara taciz rezaleti

 Avustralya'nın Pasifik okyanusundaki gözaltı merkezlerinde sığınmacı kadın ve çocukların tacize maruz kaldığı ortaya çıktı.

Avustralya'da sığınmacılara taciz rezaleti
10 Ağustos 2016 Çarşamba 12:38

 Avustralya'nın Pasifik okyanusundaki gözaltı merkezlerinden Nauru adasında, kadın ve çocuk sığınmacıların istismara ve tacize uğradığı bildirildi.

Guardian gazetesinin haberine göre, Mayıs 2013- Ekim 2015 tarihlerinde çalışanlar tarafından tutulan iki binden fazla rapor, merkezde yaşayan mülteci kadın ve çocukların cinsel istismara maruz kaldığını, ayrıca travma geçirdiğini gösteriyor.

Habere göre, raporlarda, sığınmacı kızların okullarda diğer öğrenciler tarafından taciz edildiği, sigara ve esrar karşılığında cinsel ilişkiye zorlandığı, tacize uğrayanların kendilerine zarar vermeye çalıştığı belirtildi.

Raporda, sığınmacıların geçirdiği travmalar arasında reşit olmayan bir çocuğun eline iğneyle kalp şekli çizilmesi, mülteci bir kadının Avustralya'da yaşayan eşinin adını göğsüne bıçakla kazıması gibi örnekler de gösterildi.

Avustralya hükümeti, raporlardaki suçlamaların henüz teyit edilmediğini, merkezde yaşandığı iddia edilen olayların araştırılmak üzere Nauru emniyetine bildirildiğini belirtti.

Öte yandan Avustralyalı yetkili Rishard Marles, merkezde şeffaflık olmamasını ve bağımsız denetim yapılmamasını eleştirdi.

Bu arada Avustralya Göç Bakanlığı sözcüsü, Nauru hükümetinin kontrolünü devralacağı merkezdeki mültecilerin sağlık, refah ve güvenliğinin sağlanmasına destek olmaya devam ettiklerini açıkladı.

Nauru gözaltı merkezinde yaklaşık üç yıldır tutulan İranlı mülteci Omid Masoumali, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) görevlilerinin gözü önünde kendini yakarak intihar etmişti.

Masoumali'nin intiharından beş gün sonra da kampta kalan Somalili bir kadın, kendini ateşe vermiş ve ağır yaralanmıştı. Yaşanan olaylar, dikkatleri bir kez daha gözaltı merkezlerine çevirmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×