Yunanistan'da sığınmacı sayısı 60 bini aştı

Yunan adalarına son 24 saat içinde 183 göçmen geçiş yaptı

Yunanistan'da sığınmacı sayısı 60 bini aştı
13 Eylül 2016 Salı 12:39

Yunanistan'da bulunan toplam sığınmacı ve göçmen sayısı 60 bini geçti. Yunan makamlarının açıkladığı resmi verilere göre, son 24 saat içinde 183 göçmen Yunan adalarına yasa dışı yollarla geçiş yaptı.

Buna göre, bu son rakamlarla ülkedeki sığınmacı ve göçmen sayısı 60 bin 42 oldu.
Bu noktada, Türkiye ve Avrupa Birliği (AB) arasındaki mutabakat kapsamında adalarda tutulan göçmen sayısı da 13 bin 171'e ulaşarak adalardaki barınma merkezlerinin kapasitesinin neredeyse iki katına yaklaştı.

Mutabakatın uygulanmaya başlanmasından sonra göçmen geçişlerinde geçen yılın aynı dönemlerine göre büyük düşüş görülmüştü. Ancak göçmen geçişlerinde ağustos ayında bir önceki aya göre yaklaşık yüzde 80 artış gözlendi.

SON BİR AYDA BİN 500 KİŞİ

Eylül ayında da şu ana kadar yasa dışı yollardan ülkeye giriş yapan geçen göçmen sayısı bin 500'e yaklaştı.

Mutabakat kapsamında Türkiye'ye iade edilen göçmen sayısı yasal sürecin yavaşlığı sebebiyle 502'de kaldı. Yunan makamlarının verilerine göre gönüllü olarak ülkeyi terk edenlerin sayısı yılbaşından bu yana 3 bin 647 oldu.

Balkan ülkelerinin şubat ayı sonunda sığınmacılara sınırlarını kapatmaları gelişmiş Avrupa ülkelerine ulaşmak için umut yolculuğuna çıkan binlerce göçmenin Yunanistan'da sıkışıp kalmasına sebep olmuştu.


Etiketler; #yunanistan

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×