Yunanistan'da mülteci kampı yandı

Yunanistan'ın Midilli Adası'ndaki Moria kampında kalan yaklaşık 5 bin mülteci, çıkan büyük yangının ardından kampı boşalttı.

Yunanistan'da mülteci kampı yandı
21 Eylül 2016 Çarşamba 09:51

2016 yılında Akdeniz ve Ege üzerinden Avrupa'ya ulaşan mülteci ve göçmenlerin sayısı 300 bin'i geçerken, Avrupa'daki mülteciler için şartlar giderek zorlaşıyor. Kapasitesinin neredeyse iki katı mülteciyi ağırlayan Midilli'deki mülteci kampında yangın çıktı. Yangın sonrası polise tepki gösteren 8 mülteci göz altına alındı. 

Yerel kaynaklara göre, dün akşam saatlerinde çıkan yangın kontrol altına alınsa da kamp içerisinde çıkan kavga sonucu olaylar büyüdü.

Toplam 10 yangın söndürme aracı ve 30 itfaiyecinin katıldığı söndürme çalışmaları sona ererken, kampta birçok çadırın yandığı ve bazı prefabrik evlerin ise büyük hasar gördüğü bildirildi.

Yangında 60 prefabrike ev ve 100'ün üzerinde çadır yandı. 

Çocuk mülteciler, kamptan uzaklaştırılarak güvenli bir barınma merkezine götürüldü.

Yunan polisi kampı terk eden binlerce göçmeni kampa geri getirmeye çalıştı.Yunan resmi verilerine göre ada, toplam konaklama kapasitesinin oldukça üzerinde, 2 bin ile 3 bin arası kapasiteye sahip kamplarda 5 bin 600'den fazla göçmen ve mülteci kalıyor.

Mülteci ve göçmenlerin aylar süren sığınma taleplerinden bıkan göçmenler arasında sık sık gerginlikler yaşanıyor.

Göçmenlerin toplu bir şekilde Türkiye'ye iade edilecekleri söylentilerinin olayların büyümesinde etkili olduğu iddia edildi. 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×