Parlamenter sistem mağduru İspanya'da yine belirsizlik

Parlamenter sistemle yönetilen İspanya'da 6 ay önce yapılan seçimlerden sonra bir türlü hükümet kurulamaması üzerine dün gidilen erken seçimden de belirsizlik çıktı

Parlamenter sistem mağduru İspanya'da yine belirsizlik
27 Haziran 2016 Pazartesi 03:52

İspanya'da bugün yapılan erken genel seçimlerin sonuçlarına göre ülkedeki siyasi belirsizlik devam edecek. Seçim Yüksek Kurulu'nun verdiği resmi rakamlara göre, açılan sandık sayılarının yüzde 72'sine gelindiğinde seçimlerin kazananı, iktidardaki sağ görüşlü Halk Partisi (PP) oldu.

350 sandalyeli İspanya Meclisi'nde PP, 135 milletvekilliği elde ederek seçimden birinci parti çıktı. Geçen yıl 20 Aralık'taki seçimlerde çıkardığı 123 milletvekilliğini 135'e yükselten PP buna rağmen tek başına iktidara gelmek için gerekli olan çoğunluğu (176) yakalayamadı.

Erken genel seçimlerde tahminlerden farklı olarak çıkan tek sonuç ise ülkede solun kalesi olarak bilinen Sosyalist İşçi Partisi'nin (PSOE) bu özelliğini devam ettirmesi oldu. PSOE, ekonomik krizle ortaya çıkan radikal sol görüşlü "Podemos"un, mayıs ayında komünist görüşlü "Birleşik Sol" (IU) partisini yanına alarak kurduğu "Unidos Podemos" ittifakından daha çok oy alarak, seçimden ikinci büyük parti olarak çıkmayı başardı. Seçim sonuçlarına göre PSOE 89, Unidos Podemos da 72 milletvekilliği çıkardı.

Altı ay öncesine göre en büyük oy kaybını yaşayan siyasi parti ise liberal görüşlü Ciudadanos (C's) oldu. C's'nin 20 Aralık'ta 40 olan milletvekili sayısı bu kez 29'a düştü.

Açılan sandıkların yüzde 99.9'una göre 350 sandalyeli Meclis'teki sandalye dağılımı şu şekilde oluştu:

PP 137, PSOE 85, Unidos Podemos 71, C's 32, Katalonya'da faaliyet gösteren bağımsızlık yanlısı Katalonya Cumhuriyetçi Solu (ERC) ve Catalunya Si (CAT-Si) partileri ittifakı 9, Katalonya Demokratik Yönelimi (CDC) 8, Bask Milliyetçi Partisi (PNV) 5, Bask bölgesinde faaliyet gösteren EH Bildu 2, Kanarya Adaları'nda faaliyet gösteren Kanarya Koalisyonu ve Kanarya Milliyetçi Partisi ittifakı (CCA-PNC) 1.

208 sandalyeli Senato'nun dağılımı ise şu şekilde oluştu:

PP 130, PSOE 43, ERC-CAT Si 10, Unidos Podemos 8, PNV 5 ve diğerleri 12.

HÜKÜMET KURMA İHTİMALİ YOK

Bu arada geçen yıl 20 Aralık'taki sonuçlara göre bugünkü erken seçimlerin sonuçları analiz edildiğinde hükümet kurulması için farklı hiçbir durumun oluşmadığı görüldü.

Seçimden birinci parti çıkan PP, milletvekili sayısını artırsa da bu partinin, PSOE'nin desteği olmadan hükümet kurma olasılığı bulunmuyor.

PP, seçim kampanyası boyunca kendisinin öncülüğünde PSOE ve Ciudadanos'un katılımında "büyük bir koalisyon" kurmak istemişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×