Paris'te polis ile göstericiler çatıştı: 40 yaralı

Paris'teki düzenlenen protestolarda 27'si polis 40 kişi yaralandı

Paris'te polis ile göstericiler çatıştı: 40 yaralı
14 Haziran 2016 Salı 21:45

Fransa'nın başkentinde düzenlenen çalışma yasası tasarısı karşıtı protestolarda polisle göstericiler arasında çıkan çatışmalarda 27'si polis 40 kişi yaralandı.

İçişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada ülke genelinde gösterilere 125 bin kişi katıldığı belirtilirken, işçi sendikaları ise protestolara katılan gösterici sayısının 1,3 milyonu bulduğunu öne sürdü.

Paris Emniyetinden yapılan açıklamada ise kentte gösterilere 80 bin kişinin iştirak ettiği duyurulurken sendikalara göre protestolara 1 milyona yakın kişi katıldı.

İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve de yaptığı yazılı açıklamada Paris'teki 27'si polis 40 kişinin yaralandığını ve 60'dan fazla kişinin gözaltına alındığını duyurdu.

Paris'teki gösteriler sırasında polisle protestocu gruplar arasında çatışma çıktı. Polis protestocuları dağıtmak için biber gazı ve tazyikli su kullandı. Bazı göstericiler yürüyüş güzergahı boyunca yolda bulunan otobüs duraklarına zarar verdi ve bazı banka şubeleri ile mağazaların camlarını kırdı. Protestocular ayrıca kentteki Necker Çocuk Hastanesi binasının girişini tahrip etti.

Fransa'da toplu ulaşımda da grevler nedeniyle aksama yaşandı. Grevler nedeniyle 10 hızlı trenden biri çalışmadı, banliyö ve şehirlerarası trenlerin ise üçte biri hizmet vermedi. Hava ulaşımında ise Ulusal Hava Yolu Şirketi Air France pilotlarının grevi nedeniyle bugün beş uçuştan biri gerçekleşmedi.

Eyfel Kulesi de gösteriler nedeniyle bugün turistlerin girişine kapandı. Günlük gazeteler de matbaalardaki grev yüzünden basılmadı.

Gösteri ve eylemlerin Fransa'da devam etmekte olan Avrupa Futbol Şampiyonası'nı (EURO 2016) da olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Tartışmalara neden olan yasa tasarısının onaylanması halinde, günlük azami 10 saatlik çalışma süresi 12 saate çıkarılacak, iş sözleşmesinde değişiklik yapmak isteyen çalışanlar işten atılabilecek, yarı zamanlı çalışanların haftalık 24 saat olan asgari çalışma süresi düşürülecek, fazla mesailerde daha az ödeme yapılabilecek.

Sendikalar ve işçi örgütleri, hükümetin tasarıyı geri çekmesini, aksi halde geri adım atmayacaklarını söylüyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×