Panama belgelerinin ilk kurbanı İzlanda'dan

Panama belgelerinin açıklanmasından sonra gündeme gelen İzlanda Başbakanı, yoğun baskılar sonucu istifa etmek zorunda kaldı

Panama belgelerinin ilk kurbanı İzlanda'dan
05 Nisan 2016 Salı 19:31

Dünyayı sarsan Panama belgeleri skandalından sonra ilk istifa İzlanda'dan geldi. Belgelerin yayınlanmasıyla yolsuzlukla suçlanan ve giderek artan tepkiler üzerine erken seçime gidilmesini teklif eden İzlanda Başbakanı Sigmundur David Gunnlaugsson, talebi reddedilince istifa kararı aldı.

İzlanda Başbakanı Gunnlaugsson’un, tarihin en büyük sızıntısı olduğu belirtilen Panama Belgeleri’nde adı geçmesiyle ülkede yer yerinden oynamış ve binlerce kişi sokaklara dökülmüştü. 

Panama Belgeleri'nin en büyük yankı uyandırdığı ülke olan İzlanda'da Başbakan Gunlaugsson, Cumhurbaşkanı Olafur Ragnar Grimsson'dan parlamentoyu lağvetmesini ve erken seçime gidilmesini istemişti. 

Belgelerin internete sızmasıyla adı offshore skandalına karışan İzlanda Başbakanı Gunlaugsson'un bu isteği, Cumhurbaşkanı Grimsson tarafından reddedilmiş ve Grimsson, karar vermeden önce, diğer parti liderleriyle görüşmek istediğini söylemişti.

İZLANDA İLE İLGİLİ BELGELER

Merkezi Panama'da bulunan hukuk firması Mossack Fonseca’ya ait yaklaşık 11,5 milyon belgenin sızdırılmasının ardından, İzlanda Başbakanı ve eşinin, 2007 yılında "Wintris" isimli bir offshore şirketini satın aldıkları ve milyonlarca dolar yatırımı bu şirket aracılığıyla sakladıkları ortaya çıkmıştı.

Gunnlaugsson'un şirketteki yüzde 50 hissesini 2009'da parlamentoya girdikten 8 ay sonra 1 dolar karşılığında karısına sattığı ancak şirketi ve bu satış işlemini parlamentoya yaptığı beyana dahil etmediği öğrenilmişti. 41 yaşındaki Gunnlaugsson, 2013 yılından bu yana İzlanda Başbakanlığı görevinde bulunuyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×