Kritik oylamada Merkel'den Türkiye açıklaması

Avrupa Parlamentosu'ndaki oylamadan önce Alman meclisinde konuşan Merkel, Türkiye ile diyaloğun sürdürülmesinden yana olduğunu söyledi

Kritik oylamada Merkel'den Türkiye açıklaması
23 Kasım 2016 Çarşamba 14:46

Almanya Bakbakanı Merkel Türkiye'de basın özgürlüğüne dair sınırlamaları eleştirdiklerini ancak Türkiye ile diyalogun sürmesi gerektiğini açıkladı.

Alman Federal Meclisi, 2017 yılı bütçesini görüşmek üzere toplandı. Bütçe görüşmelerinin tartışıldığı oturumda ağırlıklı olarak Türkiye konuşuldu.

Oturumda bir konuşma yapan Almanya Başbakanı Angela Merkel, muhalefetin Türkiye ile Alman hükümeti arasındaki dostluğa yönelik eleştirilerine yanıt verdi. Merkel, tartışma kültüründen yana olduğunu fakat bunu yaparken seviyenin korunmasına özen gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Türkiye'deki gelişmelerin kaygı verici olduğunu, bazı değerlerin alarm verdiğini belirten Merkel, şunları söyledi:

"HER ŞEYE RAĞMEN TÜRKİYE İLE GÖRÜŞMELERİN KESİLMESİNİ İSTEMİYORUZ"

"Açıkça söylüyorum darbe teşebbüsünü Almanya ve Avrupa olarak kınadık. Ayrıca terörün her türlüsü karşısında olduğumuzu da açıkça ifade ettik. 4 bini aşkın PKK'lıya dava açıldı. Fakat hukuk devleti gereği olarak siyasetin hukuka müdahale etmemesi lazım. Almanya diğer devletler gibi ‘hukuk devleti' kurallarına uyuyor. Bunun yanında Türkiye'de basın özgürlüğü kısıtlanmasını, binlerce insanın tutuklanmasını da tenkit ediyoruz. Her şeye rağmen Türkiye ile görüşmelerin kesilmesini istemiyoruz"

Dışişleri Bakanı Steinmeier'in Türkiye ziyaretine de değinen Merkel, kendisinin de Türkiye ile görüşmelere devam edeceğini söyledi. Türkiye ile sağlıklı ilişkilerin devam etmesinden yana olduğunu belirten Merkel, Türkiye'deki olumsuz gelişmeleri de dile getireceğini söyledi.


Etiketler; #angela merkel

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Avatar
ihsan - 1 yıl önce
biz kesilsin istiyoruz bir an evvel islam birliğ ve barış gücü kuralımda dünyada 3. kuvvet olalım