İngiltere'nin Donald Trump'ı Dışişleri Bakanı oldu

İngiltere'deki Avrupa Birliği'nden çıkma kampanyasını yürüten Boris Johnson isimli aşırı sağcı lider Dışişleri Bakanı oldu

İngiltere'nin Donald Trump'ı Dışişleri Bakanı oldu
14 Temmuz 2016 Perşembe 09:22

İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılması için yürütülen kampanyanın başında bulunan ve ülkenin Donald Trump'ı olarak nitelendirilen Boris Johnson, yeni kurulan hükümette görev aldı. Johnson'ın görevi Dışişleri Bakanlığı. Johnson'ın yeni hükümette görev alması Avrupalı politikacılarda endişeye neden oldu. 

Referandum sonrasında İngiltere'de başbakanlığı David Cameron'dan devraldıktan sonra Theresa May, vakit kaybetmeden yeni bakanlar kurulu listesini açıkladı. Ülkenin Avrupa Birliği'nden ayrılışına hazırlık yapacak olan yeni hükümetin Dışişleri Bakanlığı'na AB'den ayrılma yanlısı eski Londra Belediye Başkanı Boris Johnson'un Dışişleri Bakanlığına ataması sürpriz oldu.

Muhafazakar Parti milletvekili David Davis de Brexit'ten yetkili bakan olarak kabineye alındı. Eski Dışişleri Bakanı Philip Hammond Hazine Bakanı oldu. Cameron kabinesinin Maliye Bakanı George Osborne'nin bakanlar kurulunda yer almamakla birlikte AB'den ayrılma görüşmelerinde önemli rol oynayacağı belirtiliyor.

SAVUNMA BAKANLIĞINA DA SORUNLU İSİM

2011 yılında özel ve mesleki işlerini birbiriyle karıştırdığı için Savunma Bakanlığı'ndan istifa etmek zorunda kalan Liam Fox Britanya'nın yeni uluslararası ticari ilişkilerden sorumlu bakanlığına atandı. Michael Fallon Savunma Bakanlığı'nda kalırken, Amber Rudd İçişleri Bakanlığı'nı Theresa May'dan devraldı.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×