İngiliz basını: Baş şüpheli PKK

İngiltere'nin önde gelen iki gazetesi İstanbul'daki saldırının baş şüphelisinin PKK olduğunu yazdı

İngiliz basını: Baş şüpheli PKK
07 Haziran 2016 Salı 20:28

İngiliz Independent ve Financial Times gazeteleri, İstanbul'un Vezneciler semtinde düzenlenen ve 6'sı polis, 5'i sivil 11 kişinin ölümüne yol açan bombalı saldırıyı henüz üstlenen olmasa da şüphelerin PKK üzerinde yoğunlaştığını yazdı.

İki buçuk ay önce kağıt baskısına son veren Independent, "IŞİD, Kürt militanlar ve aşırı solcu gruplar daha önce Türkiye'de çeşitli saldırılar düzenlemişlerdi. Ancak şüpheler geçen ay İstanbul'da saldırı düzenleyen PKK üzerinde yoğunlaşmış durumda" yorumunda bulundu.

Independent gazetesi haberinde, PKK'nın Güneydoğu'da yola döşenen patlayıcılarla güvenlik güçlerinin araçlarını sık sık hedef aldığını da hatırlattı.

FT: PKK TAKTİK DEĞİŞTİRİYOR

Financial Times gazetesi de internet sitesindeki haberinde, PKK'nın Batı illerinde düzenlediği benzer saldırılar hatırlatıyor ve "PKK, son 3 saldırısında polisleri taşıyan araçları ya bomba yüklü araçlarla ya da araçların geçişi sırasında gizlenmiş patlayıcıların uzaktan kumandayla havaya uçurulması yöntemiyle hedef aldı" diyor.

"PKK lideri Cemil Bayık kısa zaman önce askeri tesislere yönelik saldırıları artıracaklarını söylemiş olsa da son aylardaki saldırılar İstanbul ile Ankara'daki turizm merkezlerini hedef almıştı" diyen gazete, bu saldırıların PKK'nın taktiklerinin değişmesi anlamına geldiğini ifade ediliyor ve şu yorumda bulunuyor:

"Artık eskisi gibi sadece Güneydoğu'daki ulaşımı zor karakolları hedef almıyorlar."

Kaynak: BBC


Etiketler; #pkk #ingiltere

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×