Hollanda’da camilerin gelirini kısıtlama girişimi

Hollanda'da bazı muhalefet partileri camilere yurt dışından yapılan yardımların kısıtlanması ya da yasaklanmasını istiyor

Hollanda’da camilerin gelirini kısıtlama girişimi
26 Mayıs 2016 Perşembe 00:43

Hollanda’da muhalefetteki Hristiyan Demokratlar Birliği (CDA) ile Sosyalist Parti (SP), ülkedeki camilere yurtdışından yapılan maddi yardımların engellenmesini istedi.

Konuyu meclis gündemine taşıyan muhalefet partileri, aşırı grupların camilerde etkili olmalarının önüne geçilmesini istedi.

Yurtdışından camilere aktarılan para ile Hollanda’daki Müslüman toplumunun etki altına alınmaya çalışıldığını ileri süren CDA ve SP, hükümeti bu konuda önlem almamakla suçladı.

Yabancı ülkelerin camilere doğrudan finans sağlamasının aynı zamanda laikliğe aykırı olduğunu belirten CDA milletvekili Pieter Heerma, bir an önce bu türden yardımları durduracak düzenleme yapılması gerektiğini dile getirdi.

Muhalefet partilerinin eleştirilerine cevap veren entegrasyondan sorumlu Başbakan Yardımcısı Lodewijk Asscher, Hollanda’daki toplumun etki altına alınmaya çalışılmasından endişe duymalarına karşın yardımların engellenmesinin mümkün olamayacağını dile getirdi.

Hollanda’da benzer bir öneri daha önce Hristiyan Birlik Partisi (CU) tarafından da gündeme getirildi.
CU milletvekili Gert Jan Segers 2013 yılında mecliste yaptığı açıklamada, nefret söyleminde bulunan ya da şiddet çağrısı yapan camilere yurtdışından yapılan yardımların yasaklanmasını önermişti.


Etiketler; #cami #hollanda

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×