Fransız siyasetini sarsan yolsuzluk davası

Vergi kaçırmak ve kara para aklamakla suçlanan eski Bütçe Bakanı Cahuzac, ile eski eşi ve 2 kişinin daha yargılanmasına başlandı

Fransız siyasetini sarsan yolsuzluk davası
05 Eylül 2016 Pazartesi 20:06

Fransa’da, vergi kaçırmak ve kara para aklamakla suçlanan eski Bütçe Bakanı Jerome Cahuzac, eski eşi Patricia Menard ile suç ortaklığı yaptıkları iddia edilen İsviçreli bankacı Francois Reyl ve Fransız avukat Philippe'nin yargılanmasına başlandı.

Paris Mahkemesindeki duruşmada Cahuzac, ayrıca, 2012 yılında sosyalist hükümete bütçe bakanı olarak atandığında servetini eksik bildirmekle suçlanıyor.

Cahuzac ile eski eşi Patricia Menard’ın, mahkeme tarafından suçlu bulunmaları halinde 7 yıla kadar hapis ve 1 milyon avro civarında para cezasına mahkum olmaları ihtimali bulunuyor.

Cahuzac, yine eski eşi ile sahibi oldukları ünlü saç nakil kliniğinde kazandıkları geliri vergi dairesine bildirmemek ve yurt dışına kaçırmakla suçlanıyor.

Fransa’da söz konusu skandalın ortaya çıkmasını ardından Cahuzac, görevinden istifa etmek zorunda kalmıştı.

Bütçeden sorumlu bakanın, vergi kaçırdığı ve kara para akladığı yolundaki suçlama, iktidardaki Sosyalist Parti’de ciddi bir kriz yaratmıştı. Cahuzac, söz konusu skandalı 2012 yılında ortaya çıkaran haber sitesi hakkında önce dava açmış, 2013 yılında ise İsviçre’de gizli banka hesabı olduğunu itiraf etmek zorunda kalmıştı.

Eski bakanın avukatları, müvekkillerinin 2,3 milyon avroyu bulan vergi borcunu ödediği gerekçesiyle bir daha yargılanmamasını talep etmiş ancak bu istek reddedilmişti.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×