Fransa'da göçmen düşmanları sokaklara döküldü

Fransa'nın Calais kentinde binlerce kişi göçmenleri istemediğini belirterek gösteriler düzenlediollar kapatıldı

Fransa'da göçmen düşmanları sokaklara döküldü
05 Eylül 2016 Pazartesi 19:36

Fransa'nın Manş denizi kıyısındaki liman kenti Calais'de göçmen karşıtı protesto düzenlendi.
Calais'deki otoyola sabah saatlerinde çıkan traktör, kamyon ve tırlar, şehrin 5 kilometre yakınındaki sığınmacı kampı Jungle'ın kapatılması için trafiği felç etti.

Üzerlerinde "J'aime Calais" (Calais'yi seviyorum) yazan tişörtlerle kapattıkları otoyolda yürüyen eylemciler, sığınmacı kampının şehrin turizmini ve ekonomisini kötü etkilediği ve acilen kapatılması gerektiğini savundu.

Kamyon ve traktörlerin yol kapatma eyleminin ardından dükkan sahipleri de insan zinciri oluşturarak protestoya destek verdi.

Polisin yoğun güvenlik önlemi aldığı gösteri boyunca, Jungle'daki sığınmacılara gün boyu kamptan çıkmamaları tavsiyesinde bulunulduğu öğrenildi.

27 yaşındaki Afganistanlı Abdel, Fransız polisinin 2 gündür kamptaki herkesi, protesto günü asla kampı terketmemeleri konusunda sıkı sıkıya tembihlediği bilgisini verdi.

Nüfusu geçtiğimiz yıla oranla iki kat artararak yaklaşık 10 bin kişiyi bulan Jungle'ın yakın zamanda tamamen kapatılacağı kaydedildi.

İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, geçtiğimiz hafta Calais'yi ziyaret ederek Calais Belediye Başkanı Natacha Bouchart ile görüşmüştü.

İkilinin, kampın en kısa sürede tamamen kapatılması konusunda görüş alışverişinde bulunduğu belirtilmişti.

Cumhurbaşkanlığı seçimleri yaklaşırken hükümetin, sıkça eleştirildiği Jungle'ı bir an evvel kapatmak istediği ancak 10 bin sığınmacıyı yerleştirecek mekan arayışı içinde olduğu ifade ediliyor.

Nüfusunun büyük bir kısmını Afgan, Sudan, Eritre ve Etiyopya'dan gelen sığınmacıların oluşturduğu Jungle, birçoğu için geçiş noktası özelliği taşıyor. Calais limanına yaklaşık 4 kilometre uzaklıkta bulunan kampın sakinleri, hava kararınca otoyola çıkarak İngiltere yönüne devam eden tır ve kamyonlara tırmanmaya çalışıyor.

Polis ve sığınmacılar arasındaki kovalamaca gece boyu devam ederken, bazı sığınmacılar da otoyolda araçların altında ezilerek can veriyor.

Fransız polisi sığınmacılara karşı orantısız güç kullanmakla eleştirilirken, Calais halkının da şehre inen sığınmacılara saldırdığı, para ve eşyalarını çaldığı biliniyor.

Birçok sığınmacı, insan kaçakçılığı, çocuk tacizi ve uyuşturucunun kol gezdiği Jungle'ın, Calais'nin merkezinden daha güvenli olduğunu söylüyor.

Zira Fransa'da aşırı sağın kalesi olarak bilinen Calais'de bugüne kadar en az 5 sığınmacı kimliği belirsiz kişiler tarafından öldürüldü.

Fransa ise tüm bu olup bitene göz yummak ve olanlar karşısında harekete geçmemekle suçlanıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×