Fransa'da akaryakıt sıkıntısı krizi büyüyor

Fransa'da çalışma yasasına karşı başlayan eylemler Paris'te akaryakıt sıkıntısına neden oluyor, sıkıntının ciddi boyutlara ulaşacağı tahmin ediliyor

Fransa'da akaryakıt sıkıntısı krizi büyüyor
25 Mayıs 2016 Çarşamba 22:36

Fransa'da yeni çalışma yasa tasarısını protestolar kapsamında devam eden rafineri grevi yüzünden Paris çevresinde ciddi benzin sıkıntısı yaşanıyor.

Paris'te araçlarına benzin almak isteyenler benzinlikler önünde uzun kuyruklar oluştururken, sürücüler arasında zaman zaman kavga ve arbede çıkıyor.

Ülke çapındaki 12 bin benzinlikten 4 bin 26'sında benzin sıkıntısı olduğu belirtilirken, Fransa'daki 8 rafinerinin tamamında da grev devam ediyor.

Rafinerilerin bir kısmına ulaşım hiç sağlanmazken bir kısmına da kısmen erişilebiliyor.

Sürücüler, yaşadıkları bölgede nerede benzin olduğunu gösteren interaktif uygulamaları cep telefonlarına indirerek, şehir içi benzin stokları hakkında bilgi paylaşıyor.

Benzin istasyonlarının yüzde 20'si hizmet veremeyecek noktaya geldi
Hafta başından bu yana Seine-et-Marne'de bulunan ve Paris'in de yer aldığı Ile de France bölgesine dağıtım yapan Grandpuits petrol rafinerisinin bloke edilmesiyle benzin sıkıntısı, Paris ve çevresinde de hissedilmeye başlamıştı.

Hafta sonundan itibaren kademeli olarak başlayan yol kapatma eylemleriyle göstericiler, rafinerilerden ve depolardan akaryakıt istasyonlarına nakil yapılmasını engelliyor.

Rafineri eylemleri özellikle ülkenin kuzey ve iç kesiminde etkili olurken, diğer bölgelerden de eylemlere destek gelmeye başladı. Eylemler sonucu Fransa'daki benzin istasyonlarının yüzde 20'si hizmet veremeyecek noktaya geldi.

Ülkede yoğun protestolara yol açan yeni çalışma yasa tasarısının yasalaşması halinde, günlük azami 10 saatlik çalışma süresi, 12 saate çıkarılacak, iş sözleşmesinde değişiklik yapmak isteyen çalışanlar işten atılabilecek, yarı zamanlı çalışanların haftalık 24 saat olan asgari çalışma süresi düşürülecek, fazla mesailerde daha az ödeme yapılabilecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×