Başörtülü öğrencinin zaferi

İspanya'da başörtülü olduğu gerekçesiyle derslere alınmayan öğrenci verdiği mücadeleyi kazandı

Başörtülü öğrencinin zaferi
21 Eylül 2016 Çarşamba 09:54

Başörtüsü nedeniyle eğitim enstitüsünde derslere alınmayan Müslüman İspanyol öğrenci Takwa Rejeb, ayrımcılığa karşı verdiği mücadeleyi kazandı. Valencia'da Tunuslu bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Rejeb, yaptığı açıklamada "Çok mutluyum çünkü istediğim tek şey eğitim hakkımı kullanabilmekti. Ben bir hilkat garibesi değilim, başkaları gibi bir bireyim, öğrenciyim" dedi.

Ayrımcılık karşıtı SOS Racisme derneği, Rejeb'in 8 Eylül'de Valencia'da bulunan Benlliure profesyonel eğitim enstitüsünde derslere girişinin engellendiğini söylemesinden sonra Tunuslu öğrenciye hukuki destek verdi. Rejeb'in uğradığı ayrımcılık gündem olunca, Valencia Özerk Hükümeti de meseleye dâhil oldu ve enstitüye Rejeb'i derslere almak zorunda olduğunu iletti. Hükümetin talimatından sonra, Rejeb de derslere yeniden girebilmeye başladı.

Hükümetin açıklamasında öğrencilerin eğitim haklarının garanti altına alındığı ve Rejeb'in başörtüsüyle tüm derslere girebileceği ifade edildi.

SOS Racisme derneğinin bölgesel başkanı avukat Francisco Solans, enstitünün Rejeb'e kurumun öğrencileri şapka, kep ya da başörtüsü takmalarına bakılmaksızın, başları örtülü bir şekilde derslere girmekten men eden kurallarına uymasını talep ettiğini belirtti. Solans, kararın "Anayasal özgürlük ve haklar, kamu düzenine aykırı olmadığı sürece ifade ve din özgürlüğü ve eşitlik ve eğitim haklarının tanınması için bir zafer olduğunu" söyledi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×