Avrupa Birliği'nde çatlak

Avrupa Birliği'nde İngiltere'den sonra birlikte hareket etmeye başlayan Hollande, Merkel ve Renzi arasında kriz çıktı

Avrupa Birliği'nde çatlak
17 Eylül 2016 Cumartesi 11:38

Renzi FransaCumhurbaşkanı François Hollande ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'i protesto ederek ortak basın toplantısını iptal etti. İtalyan basını olayı 'Renzi, Merkel ve Hollande'a karşı: Bölünme' başlıklarıyla duyurdu.

Fransa ile Almanya'nın sığınmacı krizi ve ekonomik sorunların çözümüne ilişkin sunduğu önerilere katılmayan Renzi'nin, François Hollande ve Angela Merkel ile planlanan ortak basın toplantısını protesto amacıyla iptal ettiği belirtildi.

İtalyan basını olayı "Renzi, Merkel ve Hollande'e karşı: Bölünme" şeklinde duyurdu. Basına yansıyan haberlere göre Renzi, "Merkel ve Hollande ile basın toplantısı yapamam çünkü çıkan sonuçları paylaşmıyorum. Bu bir polemik meselesi değil. Zirvenin ekonomi ve göçle ilgili sonuçlarından memnun değilim" ifadelerini kullandı.

Renzi, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Avrupa'nın göç ve ekonomi politikalarını değiştirmesi gerektiğini vurgulayarak, "İleriye doğru adımlar. Ama ufak ufak. Küçük bir adım. Avrupa çok fazla riske girecek" diye yazdı. ​İtalya, en fazla göçmen akınına maruz kalan ülke olarak Afrika ülkeleri ile AB arasında sığınmacı anlaşması yapılmasını savunuyor.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×