Tayvan devletinden 400 yıllık baskı için özür

Tayvan hükümeti, ülkedeki halklara 400 yıl boyunca uygulanan baskılar için özür diledi

Tayvan devletinden 400 yıllık baskı için özür
01 Ağustos 2016 Pazartesi 13:11

Tayvan Yönetimi, farklı rejimler sırasında haksızlığa uğrayan yerli kabilelerden ilk kez resmen özür diledi.

Resmi haber ajansı "Focus Taiwan", ülke lideri Tsai Ing-wen'in uzlaşı politikaları kapsamında 400 yıldan uzun süre farklı rejimler tarafından ayrımcılık ve ihmalkarlığa maruz bırakılan yerlilerden hükümet adına özür dilediğini duyurdu.

Tsai, ofisinde düzenlediği törende, resmi olarak tanınan 16 kabilenin temsilcisini kabul etti ve yerli halktan özür dileyen ilk lider oldu.

Tsai, törenin ardından yaptığı açıklamada, bölgedeki yerli halkın hem sosyal statüsünü korumak hem de ekonomik gelişim, sosyal refah, kültür ve eğitim alanlarında gelişmelerini teşvik etmek amacıyla özür dilediğini belirtti.

Bu arada Tsai'nin başkanlığında bir komisyon kuruldu. Komisyon üyeleri, sorunlarını çözmek için kabile temsilcileriyle görüşmelerde bulunacak.

Geçen hafta Tayvan'da 1 Ağustos "Yerli Halk Günü" ilan edilmişti.

17. yüzyılda Hollanda sömürgesi olmadan önce Tayvan'da birçok farklı kabile bulunuyordu. Ülkede halihazırda 530 bin yerli yaşıyor. Yerliler, nüfusun yüzde 1'ini oluşturuyor.

Demokratik İlerleyiş Partisi (DPP) Lideri Tsai Ing-wen, ocak ayında yapılan seçimi kazanarak ülkenin ilk kadın lideri olmuştu.

Çin'de 1949'da Mao Zıdong liderliğindeki Çin Komünist Partisi (ÇKP) ve Çiang Kay-şek liderliğindeki KMT taraftarları arasındaki çatışmalar çıkmış, ülkeden kaçan Çiang ve destekçileri, milliyetçi Çin olarak da bilinen Tayvan'ı kurmuştu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×