Saddam'ı yargılayan hakimden tarihi itiraflar

Saddam Hüseyin'i yargılayan hakim, mahkemenin başta ABD olmak üzere birçok yerden baskı altında yargılama yaptığını; Saddam'ı savunan avukatlarının tamamına yakınının ise öldürüldüğünü söyledi. Hakim, mahkemenin siyasi olduğunu, kararların ise 'intikam' duygusuyla alındığını söyledi.

Saddam'ı yargılayan hakimden tarihi itiraflar
11 Nisan 2016 Pazartesi 16:39

ABD Başkanı George Bush döneminde işgal edilen Irak'ın başında bulunan Saddam Hüseyin'in akıbetiyle ilgili yıllar sonra itiraflar gelmeye başladı. Saddam Hüseyin'in devrilmesi, firar etmesi, sonra yakalanarak yargılanması ve ardından tartışmalı bir mahkemeyle idam edilmesi hala konuşulurken; devrik lideri yargılayan hakim önemli itiraflarda bulundu. 

Russia Today'e konuşan "Saddam Hüseyin Mahkemesi"nin başkanı yargıç Rızgar Emin, Hüseyin'in mahkemesinin "galiplerin adaleti" olduğunu söyledi.

Yargıç Emin, süreci belirleyen temel hususun "intikam" duygusu olduğunu da sözlerine ekledi.

Mahkemenin "siyasi nitelikte" olduğunu söyleyen Emin, çeşitli siyasi güçlerin mahkemeye etkisi olduğunu, bu güçlerin başında da ABD'nin geldiğini belirtti.

"Irak Özel Mahkemesi", ABD ve müttefiklerinin işgal hükümetinin yerine geçen, ancak yine ABD tarafından kurulan Irak Geçici Hükümeti'nin gözetimi altında faaliyet yürütmüştü.

Emin, savunma avukatlarının güvenliğinin de bir başka konu olduğuna dikkat çekti. Saddam Hüseyin'in baş avukatlarından Hamis el-Ubeydi, ilk duruşmadan hemen sonra, 21 Haziran 2006'da kaçırılarak öldürülmüştü.

Hüseyin'in başka avukatları da ölüm tehditleri almış, bazıları öldürülmüştü.

Saddam Hüseyin, 30 Aralık 2006'da, kurban bayramının ilk gününde asılarak idam edilmişti. 

Rızgar Emin ise, hükümet müdahalesi ve sert kamu tepkisinin gerekçe göstererek, 14 Ocak 2006 tarihinde başyargıçlık görevinden istifa etmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×