Pakistan'da milli gün kutlamaları

Milli gün dolayısıyla askeri geçit töreni yapıldı

Pakistan'da milli gün kutlamaları
23 Mart 2016 Çarşamba 10:52

Pakistan'da 23 Mart Milli Günü için resmi tören düzenlendi.

Başkent İslamabad'da geçen yıl inşa edilen meydanda yapılan tören için cep telefonu şebekeleri kesildi ve yoğun güvenlik önlemleri alındı.

Törene, Pakistan Cumhurbaşkanı Memnun Hüseyin, Başbakan Navaz Şerif, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Rahil Şerif ve diğer üst düzey yetkililer katıldı. Ayrıca, binlerce vatandaş da hazır bulundu.

Askerlerin geçit yaptığı törende yerel olarak üretilen Şahin, Hatf ve Raad adlı nükleer ve konvansiyonel savaş başlığı taşıma kapasitesine sahip füzelerle Khalid ve Zarrar adlı modern tanklar da gösterildi.

Pakistan Hava Kuvvetlerine ait jetlerin yaptığı gösteri izleyicilerden yoğun ilgi gördü.

Pakistan Cumhurbaşkanı Hüseyin, törende yaptığı konuşmada, orduya Pakistan halkı için yaptığı fedakarlıklar için teşekkür etti. Ülkenin kuzeybatısında teröristlere karşı yürütülen operasyonlarda son aşamaya geçildiğini vurgulayan Hüseyin, Pakistan'ın Keşmir halkına manevi, siyasi ve diplomatik desteğini sürdüreceğini söyledi.

Hint alt kıtasındaki Müslümanların, bağımsız bir İslam devleti kurma taleplerinin 23 Mart 1940 yılında onaylanması, Pakistan'da her yıl 23 Mart Milli Gün olarak kutlanıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×