Kırgızistan'da anayasa değişikliği tartışması

- Sosyalist Ata Meken Partisi Başkanı Tekebayev: - "Parlamentonun anayasada yapılması öngörülen değişiklikler için hazırladığı tasarının kabulü için referanduma gidilmesine karşıyım"

Kırgızistan'da anayasa değişikliği tartışması
11 Ağustos 2016 Perşembe 23:36

BİŞKEK (AA) - Kırgızistan'daki Sosyalist Ata Meken Partisi Başkanı Ömürbek Tekebayev, anayasa değişikliğine ilişkin sonbaharda yapılması planlanan referanduma karşı olduğunu belirtti.
Kırgızistan'da 2010'da referandumla kabul edilen anayasayı hazırlayan komisyonun eski başkanı da olan Tekebayev, düzenlediği basın toplantısında, parlamentonun anayasada yapılması öngörülen değişiklikler için hazırladığı tasarının kabulü için referanduma gidilmesine karşı olduğunu söyledi.
Kırgız anayasasının sadece hukuki değil aynı zamanda tarihi ve siyasi bir belge olduğunu ifade eden Tekebayev, "Anayasamızda eksiklikler var. Zaman değişiyor. Tehditler değişiyor. Bu şekliyle anayasada değişiliklerin ve düzenlemelerin yapılmasına karşıyım." dedi.
Tekebayev, 2010 anayasasını hazırlarken, iktidarın bir kişinin egemenliğine girmemesi için kuvvetler ve fonksiyonlar ayrılıkları konularına büyük önem verdiklerine dikkati çekti.
Mevcut anayasanın, hükümete yeteri kadar yetki ve görev verdiğini dile getiren Tekebayev, "Ama hükümet bunu bir türlü kullanamıyor. Şimdi ise referandumla başbakanın yetkilerinin artırılması isteniyor." diye konuştu.
Tekebayev, Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev'in, 15 Ağustos'ta yürürlüğe girmesi beklenen ve "terörist olduğu" belirlenen kişilerin Kırgızistan Cumhuriyeti vatandaşlığından çıkarılmasını öngören yasayı onaylamasının, anayasaya aykırı olduğunu öne sürdü.
Kırgızistan'da anayasa, iktidar değişikliğinin yaşandığı 2010'da bir ayda hazırlanarak referandumla kabul edilmişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×