Keşmir'deki sokağa çıkma yasağı kısmen kaldırıldı

Hindistan'ın işgali altındaki Keşmir'de yaklaşık iki aydır devam eden sokağa çıkma yasağı kısmen kaldırıldı

Keşmir'deki sokağa çıkma yasağı kısmen kaldırıldı
29 Ağustos 2016 Pazartesi 14:00

Hindistan'ın Cammu Keşmir bölgesinde Hizbul Mücahidin örgütü liderlerinden Burhan Wani'nin öldürülmesinin ardından ilan edilen ve 50 günü aşkın süredir devam eden sokağa çıkma yasağının, bölgenin büyük bölümünde kaldırıldığı bildirildi.

Cammu Keşmir bölgesi yetkilileri yaptıkları açıklamada, sokağa çıkma yasağının, Srinagar'ın bazı semtleri ve Pulwama dışında kalan bölgelerde kalktığını belirti.

Yerel medya kaynakları da yollardaki dikenli teller ile barikatların güvenlik güçlerince toplatıldığını ancak bölgedeki alışveriş merkezleri ve iş yerlerinin kapalı olduğunu kaydetti. Toplu taşıma araçlarının henüz hizmet vermediği bölgede, özel araçların trafiğe çıktığı duyuruldu.

Daha önce 26 Temmuz'da kısmi olarak kaldırılan sokağa çıkma yasağı, bölgedeki olayların artması üzerine üç gün sonra yeniden uygulanmaya başlanmıştı. Güvenlik güçleriyle Hizbul Mücahidin arasında 8 Temmuz'da yaşanan çatışmada, örgütün üst düzey üyelerinden Wani'nin öldürülmesiyle on binlerce kişi sokaklara dökülmüştü.

Hindistan güvenlik güçlerinin biber gazı ve gerçek mermi kullandığı gösterilerde en az 68 kişi hayatını kaybederken, 2 binin üzerinde sivil ve bin 600 civarında güvenlik görevlisi de yaralanmıştı.

Hindistan ve Pakistan arasında İngiltere'den bağımsızlıklarını kazandıkları 1947 yılından bu yana tartışma konusu olan Keşmir'de 70 bin kişi, şiddet olaylarında yaşamını yitirdi. Cammu Keşmir'deki direniş grupları, 1989'dan beri bağımsızlık ya da Pakistan'a bağlanmak için eylemler yapıyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×