Keşmir'de bir protestocu öldürüldü

Polisin göstericileri müdahalesi sonucu 1 protestocu öldü

Keşmir'de bir protestocu öldürüldü
04 Eylül 2016 Pazar 13:54

Hindistan'ın Cammu Keşmir bölgesinde, Hizbul Mücahidin örgütü liderlerinden Burhan Wani'nin öldürülmesinin ardından düzenlenen protestoların 58. gününde polisle göstericiler arasında çıkan çatışmada 1 kişi hayatını kaybetti, 50'den fazla kişi yaralandı.

Anantnag bölgesi hastanesinin Başhekimi Fazil Kochak, emniyet güçlerinin protestoculara ateş açması sonucu Kaşmir'in güneyinde yer alan Pulwama bölgesine bağlı Kazigund kasabasında 23 yaşındaki Basit Ahmad Ahanger adlı bir sivilin ağır yaralandığını ve kaldırıldığı hastanede hayatını kaybettiğini söyledi.

AA muhabirine açıklamalarda bulunan adının açıklanmasını istemeyen üst düzey bir emniyet yetkilisi de polisin protesto gösterilerine müdahalesi sonucu 30'u Anantnag'dan olmak üzere 50'den fazla sivilin yaralandığını ifade etti.

Güvenlik güçleriyle Hizbul Mücahidin arasında 8 Temmuz'da çıkan çatışmada, örgütün üst düzey üyelerinden Wani'nin öldürülmesiyle on binlerce kişi sokaklara çıkmıştı. Hindistan güvenlik güçlerinin biber gazı ve gerçek mermi kullandığı gösterilerde en az 69 kişi hayatını kaybederken, 2 binin üzerinde sivil ve bin 600 civarında güvenlik görevlisi yaralanmıştı.

Hindistan ve Pakistan arasında İngiltere'den bağımsızlıklarını kazandıkları 1947 yılından bu yana tartışma konusu olan Keşmir'de 70 bin kişi, şiddet olaylarında yaşamını yitirdi. Cammu Keşmir'deki direniş grupları, 1989'dan beri bağımsızlık ya da Pakistan'a bağlanmak için eylemler yapıyor.


Etiketler; #Keşmir

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×