Görüşme sonrası Putin'den ilk açıklama

Rusya Devlet Başkanı Putin, görüşmeler sonrası yaptığı ilk konuşmada "Uçak düşürme nedeniyle Türkiye'nin özür dilediği biliniyor. Bu nedenle ilişkileri yeniden başlatacağız" dedi

Görüşme sonrası Putin'den ilk açıklama
30 Haziran 2016 Perşembe 15:59

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Türkiye'nin Rusya'dan özür dilediğini, bu nedenle tarafların ilişkilerini yeniden başlatacağını söyledi. 

Putin, Rusya Dışişleri Bakanlığı'nda büyükelçilerle gerçekleştirdiği toplantıda Türkiye'ye de kısaca değindi.
 
"Dün bu ülkenin cumhurbaşkanıyle görüştüm" diyen Putin, "Ankara'nın düşürülen Rus bombardıman uçağı için özür dilediği biliniyor. Bu nedenle yakın zamanda ikili işbirliğinin yeniden başlatılması için önlemler alınacak" ifadelerini kullandı.

"NATO İLE YARIŞA GİRMEYECEĞİZ"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, NATO'nun sınırları yakınında askeri yapılanmasına cevap vermeyeceklerini ve teşkilatla silahlanma yarışına girmeyeceklerini söyledi.

Putin, NATO'nun, Polonya'ya ve Baltıklar'a güçlerini konuşlandırarak ve füze savunma sistemleri inşa ederek, Rusya'ya karşı niyetinin altını çizdiğini ifade etti.

NATO'nun tutumunun, askeri denkliği baltaladığını belirten Putin, Rusya'nın, pahalıya mal olacak bir silahlanma yarışına girmeden kendisini savunacağını vurguladı. 

"UKRAYNA KRİZİNİN ÇÖZÜLMESİNİ İSTİYORUZ"

Rusya Devlet Başkanı ayrıca ülkesinin Ukrayna'daki krizin hızla çözüme kavuşturulmasını istediğini kaydetti.

Moskova yönetimi, NATO'nun ABD'nin liderliğindeki füze kalkanını bir numaralı tehdit olarak nitelendirirken, Washington, füze kalkanının, İran'dan gelecek füze tehdidini savuşturma amacı taşıdığını savunuyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×