Endonezya'ya 'çocuk işçiler' uyarısı

İnsan Hakları İzleme Örgütü, "Tütün tarlalarında çalışan çocukların sağlığı tehlike altında" dedi

Endonezya'ya 'çocuk işçiler' uyarısı
25 Mayıs 2016 Çarşamba 12:13

İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), Endonezya'da tütün tarlalarında çalışan çocuklar için gerekli önlemlerin alınmadığını ve sağlıklarının risk altında olduğunu bildirdi.

HRW tarafından yayımlanan raporda, Endonezya'da bazıları 8 yaşında olan binlerce çocuğun tütün tarlalarında çalıştığı belirtildi.

Çalışma koşulları hakkında 130 çocukla yapılan görüşmelere yer verilen raporda, uzun saatler boyunca nikotine ve zehirli tarım ilaçlarına maruz kalan çocukların neredeyse tamamında akut nikotin zehirlenmesi belirtileri görüldüğü kaydedildi.

Batı Java'da Garut bölgesinde yaşayan beş çocuklu aileden 13 yaşındaki Ayu isimli kız çocuğu, anne ve babasının çiftçi olduğunu, hasat zamanı ailesiyle birlikte tütün tarlalarında çalıştığını anlattı.

Ayu, "Çok daha küçük yaştan beri tütün tarlalarına gidiyorum. Bazen aileme bazen de komşularımıza yardım ediyorum. Benden daha küçük kardeşlerim de tarlalara gidiyor." dedi.

Hasat zamanı her tarlaya gittiğinde hastalandığını söyleyen Ayu, "Midem hep ağzımda oluyor sanki, hasat zamanı çok yorulduğumda midem çok bulanıyor ve çıkarıyorum." ifadelerini kullandı.

Örgüt raporunda, çok sayıda çocuğun benzer rahatsızlıklardan muzdarip olduğu ve Endonezya hükümetinin bu konuda gerekli önlemleri alması gerektiği vurgunladı.

Endonezya'da iş gücü yasasına göre, 15 yaş altındaki çocukların çalışmasının yasak olduğunun hatırlatıldığı raporda, ülkede bu konuyla ilgili gerekli çalışmaların başlatılması gerektiği bildirildi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×