Endonezya: Filistin bizim için bağımsız bir devlettir

Endonezya Devlet Başkanı Widodo, "Endonezya her zaman Filistin'i bağımsız olarak tanımlayacaktır" dedi

Endonezya: Filistin bizim için bağımsız bir devlettir
07 Mart 2016 Pazartesi 07:39

Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, "Filistin'in tam bağımsız olarak tanınmamış olsa da Endonezya her zaman Filistin'i bağımsız olarak tanımlayacaktır" dedi.

Endonezya'nın başkenti Cakarta'da bu yıl 5'incisi düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) 5. Olağanüstü Zirvesi, devlet ve hükümet başkanları seviyesinde toplantılarla devam ediyor.

Zirvede konuşan Endonezya Devlet Başkanı Joko Widodo, Filistin ve Kudüs'teki sorunlara değinerek, "Filistin'deki sorunların çözülmesi için Filistin ilk önce kendi içinde birlik olmalıdır. Endonezya bu birliği sağlamak için elinden geleni yapacaktır" dedi.

Filistin'in bağımsızlığını alması için her türlü desteği vereceklerini belirten Widodo, "Filistin'in bağımsızlık çalışmaları süreci devam etse de Filistin Endonezya için bağımsızlığını ilan etmiş bir ülkedir" diye konuştu.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ise Endonezya'nın İİT 5. Olağanüstü Zirvesi'ne ev sahipliği yapmasından dolayı çok müteşekkir olduğunu ifade ederek, "Bu zirveye gelen ve Filistin'in bağımsızlığı için destek veren tüm ülkelere teşekkür ediyorum" dedi.

İsrail'in gayrimeşru yaptırımlarına karşı uluslararası desteğe ihtiyaçları olduğunu aktaran Abbas, "Bu zirveyle Filistin'de yaşanan sorunlara karşı bir uluslararası farkındalık oluşturabilmeyi ümit ediyoruz" ifadesini kullandı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×