Duterte yargısız infazla suçlanıyor

Filipinler Devlet Başkanı Duterte, belediye başkanı olduğu dönemde yargısız infaz yapmakla suçlanıyor

Duterte yargısız infazla suçlanıyor
15 Eylül 2016 Perşembe 13:04

Filipinler Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, Davao Belediye Başkanlığı görevi sırasında, suçlu olduğu iddia edilen kişiler ile dönemin İnsan Hakları Başkanlığını yürüten Leila de Lima'nın öldürülmesi ve bir caminin bombalanması emrini vermekle suçlanıyor.

Eski milis kuvvetler üyesi Edgar Matubato, senato sorgusu sırasında, 1988'de Davao Belediye Başkanı olan Duterte'yi yargısız infaz yapmakla suçlarken, kendisinin de dahil olduğu altı kişilik "ölüm mangası" grubu tarafından 1988'den 2003'e kadar 50'ye yakın kişinin öldürüldüğünü ileri sürdü.

Matubato, "Bizim görevimiz uyuşturucu satıcılarını, tecavüzcüleri ve kapkaççıları öldürmekti. Bunlar bizim her gün öldürdüğümüz insanlardı." diye konuştu.

"Ölüm mangası" grubu içerisinde yer alan Matubato, 1993'te Davao'daki bir caminin bombalanması emrini Duterte'nin verdiğini iddia ederek, dönemin Belediye Başkanı Duterte'nin Davao'daki Katolik katedralinin bombalanmasının intikamını almaya çalıştığını öne sürdü.
Matubato, caminin bombalanmasında o sırada kimse olmadığı için herhangi bir can kaybının veya yaralanmanın yaşanmadığını belirtti.

Duterte'nin, katedraldeki patlama ile bağlantısı olduğu düşünülen şüphelilerin kaçırılması ve öldürülmesi emri verdiğini söyleyen Matubato, yerel seçimlerde iki kez Duterte'ye rakip olan parlamento sözcüsü Prospero Nograles'in dört destekçisinin yine Duterte'nin emri ile ölüm mangaları tarafından kaçırılarak, öldürüldüğünü de ileri sürdü.

Senatör Leila de Lima'nın sorgusu sırasında ifade veren Matubato, Duterte'nin ölüm mangalarına, 2009'da İnsan Hakları Başkanlığı görevini yürüten Lima'nın öldürülmesi emri verdiğini de iddia etti.
Uluslararası Af Örgütü, 2015'te, Duterte'nin kontrolündeki "ölüm mangalarının" bölgedeki 700 kişinin yargısız infazından sorumlu olduğunu iddia etmişti.

Devlet Başkanı Rodrigo Duterte, mayıs ayında devlet başkanı seçildikten sonra yaptığı konuşmada, silahı olan halktan, "adalete karşı koyan uyuşturucu kaçakçılarını öldürmelerini" istemişti.

Ülkede işlenen suçlara karşı verdiği kanlı savaşta kendisine yardımcı olan Filipinlilerin ödüllendirileceğini dile getiren Duterte, her uyuşturucu baronu için 5 milyon peso (yaklaşık 320 bin lira) ödül vadetmişti.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×