Çin'de internet şirketi Baidu'ya soruşturma

Kanserli hastanın, internette bulduğu ve yanıltıcı tıbbi bilgi veren hastanede ölmesi üzerine ülkenin en büyük arama motoru Baidu'ya soruşturma açılacak

Çin'de internet şirketi Baidu'ya soruşturma
03 Mayıs 2016 Salı 07:17

Çin'de kanser hastası üniversite öğrencisinin, internet arama motoru Baidu üzerinden bulduğu ve yanıltıcı tıbbi bilgi veren hastanede yaşamını yitirmesi üzerine Baidu'ya soruşturma açılacağı bildirildi.

Çin Komünist Partisinin (ÇKP) yayın organlarından Halkın Günlüğü gazetesinin haberinde, kanser hastası üniversite öğrencisi Çinli Vey Zışi'nin, ülkenin en büyük arama motoru Baidu üzerinden bulduğu, hastalığıyla ilgili yüksek tedavi başarısı olduğu belirtilen hastanede yaşamını yitirdiği ifade edildi.
Vey'in, ölmeden önce tedavisinin kötüleşmesi sürecinde internetten bulduğu hastanenin, hastalığına ilişkin yüksek tedavi başarısı konusunda yanıltıcı reklam yaptığı ve yanlış tıbbi bilgi sunduğu gerekçesiyle Baidu'yu suçladığı ifade edildi.

Vey'nin ailesinin de oğullarının kanser hastalığı için buldukları başkent Pekin'deki askeri hastanenin güvenilir ve doktorlarının sosyal platformlarda popüler olması nedeniyle hastaneye güven duyduğu kaydedildi.

Sosyal medyada, Vey'in durumunun gündem haline gelmesi üzerine yetkililerin, soruşturma amacıyla birçok kuruluştan oluşan bir ekip oluşturduğu açıklandı.

Söz konusu gelişmeler üzerine Baidu şirketinden yapılan açıklamada, Vey'in ölümünden üzüntü duydukları belirtildi. Aileye şirketin taziye dilekleri iletilen açıklamada, soruşturma konusunda işbirliği içinde olunacağı bildirildi.

Öte yandan ABD merkezli Nasdaq Bileşik Endeksi'nde Vey'in ölümü sonrasında internette oluşan kamu baskısı üzerine Baidu hisselerinde düşüş yaşandığı kaydedildi.

Ülkenin Şaanşi eyaletinde bilgisayar bilimi alanında eğitim gören Vey, geçen eylül ayından bu yana Pekin 2 Numaralı Askeri-Polis Hastanesinde sinoyval sarkom olarak bilinen kötü huylu yumuşak doku tümörüne yönelik tedavi görmeye başlamış ve 12 Nisan'da hayatını kaybetmişti.

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×