Azerbaycan'dan FETÖ'ye ikinci darbe

Fetullahçı Terör Örgütü'yle bağlantılı "Zaman-Azerbaycan" gazetesi ile "zaman.az" sitesinin yayını durdu

Azerbaycan'dan FETÖ'ye ikinci darbe
20 Temmuz 2016 Çarşamba 15:51

Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması'nın (FETÖ/PYD) Azerbaycan'da yayın yapan Zaman-Azerbaycan gazetesi ile zaman.az internet sitesi kapandı.

Zaman-Azerbaycan gazetesi, FETÖ'nün ilk yurt dışı yapılanmasını yaptığı ülkelerden Azerbaycan'da, 24 Mayıs 1991'den bu yana yayınlanıyordu. Azerbaycan'da, Türkiye'deki başarısız darbe girişiminden sonra ABD'de FETÖ elebaşı Fetullah Gülen ile röportaj yapan ve bu röportajı yayınlayacağını duyuran ANS televizyonu da Milli Televizyon ve Radyo Şurası'nca kapatılmıştı.

Azerbaycan Basın Konseyi, ülke medyasına, Türkiye'deki gelişmelere hassas yaklaşma çağrısında bulundu.

Konseyden yapılan açıklamada, Azerbaycan ve Türkiye arasındaki tarihi bağların korunması ve geliştirilmesinin önemine değinilerek, medyanın Türklük değerlerinin tebliği için önemli rol oynadığı vurgulandı.

Azerbaycan medyasının Türkiye'deki darbe girişimini, Türk halkının çıkarlarını gözeterek değerlendirdiği, çok sayıda insanın hayatını kaybettiği bu terör faaliyetini şiddetle kınadığı hatırlatılan açıklamada, bu tutumun devam edeceğine olan inanç belirtildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi: "Basın Konseyi, Azerbaycan medyasına kardeş Türkiye'deki hayati öneme sahip duruma hassasiyet gösterme çağrısında bulunuyor. Türkiye'de toplumsal huzuru bozan, devletçilik geleneğini sarsmaya yönelik eylem içerisinde bulunan kişi veya kişilerin Azerbaycan medyasında hiçbir şekilde propagandası yapılmamalıdır. Azerbaycan basınına, Türkiye'nin çıkarlarını darbe girişimi ile tehdit eden terörist akımları, terör faaliyetinde bulunanları, onlara yardım edenleri herhangi şekilde savunucu sunumlardan uzak durma çağrısında bulunuyoruz."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×