Afganistan’da bir ilçe Taliban’dan geri alındı

Afgan güvenlik güçleri, yaklaşık 4 aydır Taliban’ın elinde olan Helmand kentinin Hanşin ilçesinde kontrolü tekrar sağladı

Afganistan’da bir ilçe Taliban’dan geri alındı
27 Mart 2016 Pazar 13:38

Taliban’ın yaklaşık 4 ay önce ele geçirdiği Afganistan’ın güneyindeki Helmand kentinin Hanşin ilçesinin kontrolü, tekrar Afgan güvenlik güçlerinin eline geçti.

Afganistan İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Sedik Sediki, yaptığı yazılı açıklamada, Hanşin'in Taliban militanlarından temizlenmesi için Afgan asker ve polisinin dün gece ortak operasyon başlattığını kaydetti.

Yaklaşık 10 saat süren operasyonun sonucunda bu sabah ilçenin militanlardan temizlendiğini belirten Sediki, ilçenin Afgan hükümetinin kontrolüne geçtiğini bildirdi.

Sediki, operasyon sırasında hem Afgan güçlerinin hem de militanların kayıp verdiğini ancak kesin sayısının henüz bilinmediğini ifade etti.

Helmand kentinin Hanşin ilçesi 5 Aralık 2015’te Taliban militanlarının ilçeye düzenlendiği eş zamanlı saldırıların sonucunda örgütün kontrolüne geçmişti.

Taliban'ın etkin olduğu vilayetlerden Helmand'ın Navzad, Dişu ve Bağran ilçeleri daha önce örgüt tarafından ele geçirilmişti. Kentin değişik bölgelerinde Taliban militanları ile Afgan güvenlik güçleri arasında aylardır şiddetli çatışmalar devam ediyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×