ABD'den Kuzey Kore'ye yeni yaptırım

ABD Kongresi Kuzey Kore'ye yeni yaptırım tasarısını onayladı. Tasarı, 5 yıl boyunca Kuzey Kore'de radyo yayınları yapılması, bunun için iletişim ekipmanı satın alınması ve insani yardım programlarının desteklenmesi için 50 milyon dolar ayrılmasına yetki veriyor

ABD'den Kuzey Kore'ye yeni yaptırım
12 Şubat 2016 Cuma 19:31

ABD Kongresi, geçen hafta sonunda balistik füze teknolojisi kullanarak roket fırlatan Kuzey Kore'ye daha sert yaptırımlar getiren yasa tasarısını Başkan Barack Obama’ya sundu.

Demokrat ve Cumhuriyetçi Kongre üyeleri tarafından büyük bir destek gören tasarı, 408’e oyla kabul edilerek Obama’nın imzasına sunuldu. 2 senatör ise tasarının aleyhinde oy kullandı.

Cumhuriyetçi partiden senatör Cory Gardner tarafından hazırlanan yasa tasarısı, bu hafta içerisinde 96 senatörün oyuyla kabul edilerek Kongreye sunulmuştu.

Kuzey Kore'nin minyatür nükleer başlıklar ve bunları taşıyabilecek uzun menzilli füzeler geliştirme kabiliyetini hedef alan tasarı, ayrıca, 5 yıl boyunca Kuzey Kore'de radyo yayınları yapılması, bunun için iletişim ekipmanı satın alınması ve insani yardım programlarının desteklenmesi için 50 milyon dolar ayrılmasına yetki veriyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×