Trump ve Clinton ikiser eyalette kazandi

ABD'de başkanlık seçimleri kapsamında bugün yapılan  ön seçimlerde Cumhuriyetçi Parti'de Donald Trump ve Ted Cruz ikişer eyalette,  Demokrat Parti'de Bernie Sanders 2, Hillary Clinton ise tek eyalette ön seçimi  kazandı

Trump ve Clinton ikiser eyalette kazandi
06 Mart 2016 Pazar 14:52

ABD'de Başkan Barack Obama'nın halefini belirleyecek başkanlık  seçimleri için Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin ön seçim süreci tüm hızıyla sürerken, başkanlık yarışına 5 eyalette yapılan ön seçimlerle devam edildi.

Kansas ve Louisiana eyaletlerinde hem Demokrat Parti hem de  Cumhuriyetçi Parti'nin ön seçimleri gerçekleştirildi. Kentucky ve Maine eyaletlerinde Cumhuriyetçiler, Nebraska'da ise Demokratlar tek başlarına sandığa  gitti.Demokrat Parti cephesinde Vermont Senatörü Bernie Sanders rakibi  eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton'a Kansas ve Nebraska eyaletlerinde üstünlük sağladı.

Kansas'ta oyların yüzde 67'sini alan Sanders, Nebraska'da ise yüzde 55  oy oranı ile ön seçimi kazandı.Clinton ise Louisiana'da oyların yüzde 70'ini elde ederek Sanders'ı büyük bir farkla geride bıraktı.

Cumhuriyetçi  Parti'de ise skandal açıklamalarına rağmen emlak zengini Trump, partililerin  desteğini kazanmaya devam ediyor. Kentucky'de yüzde 35'le rakiplerinin önünde yer  alan Trump, Louisiana'da da oyların yüzde 42'sini kazanarak birinciliği elde etti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×