'Süper Salı'nın kazanları Clinton ve Trump

ABD'de başkan adaylığı yolunda kritik gün olarak kabul edilen dün, Cumhuriyetçilerden Trump, Demokratlardan ise Clinton başkan adayı olmak için büyük avantaj elde etti. İki ismin adayın bir üst tura çıkacağına kesin gözüyle bakılıyor.

'Süper Salı'nın kazanları Clinton ve Trump
02 Mart 2016 Çarşamba 07:48

ABD’de başkanlık seçimlerine gidilirken “Süper Salı” olarak adlandırılan ön seçimlerde Demokrat Parti’den eski Dışişleri Bakanı Clinton, Cumhuriyetçi Parti'den iş adamı Trump rakiplerine karşı üstünlük sağladı.

ABD’de başkanlık seçimlerine gidilirken “Süper Salı” olarak adlandırılan ön seçimlerde şu ana kadarki sonuçlara göre Demokrat Parti’den eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Cumhuriyetçi Parti'den iş adamı Donald Trumprakiplerine karşı üstünlük sağladı.

12 eyalet ile bir bölgede yapılan ön seçimlerde Demokratlar'dan Hillary Clintonşu ana kadar 7, Vermont Senatörü Bernie Sanders 3, Cumhuriyetçi Parti’den ise emlak milyarderi Donald Trump 6, Teksas Senatörü Ted Cruz 2, Marco Rubio ise bir eyalette birinciliği garantiledi.

ABD’de 8 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimleri kapsamında partilerin başkan adaylarının belirlenmesi için bugün Demokratlar 11, Cumhuriyetçiler ise 12 eyalette ön seçime gitti.

“Süper Salı” adı verilen gündeki ön seçimler, ABD’deki eyalet sayısının yaklaşık dörtte birine denk gelen yerlerde yapılmasının yanı sıra parti adaylarını belirleyecek delegelerin üçte birinin netleşmesi açısından da önemli sayılıyor.

Kritik gün öncesi CNN televizyonunun ORC şirketiyle gerçekleştirdiği son ankete göre, Cumhuriyetçi Parti tarafında emlak milyarderi Donald Trump’ın, Demokrat Parti kanadında ise eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın yarışı önde tamamlayacağı öngörülüyordu.

Resmi olmayan sonuçlara göre, kamuoyu yoklamalarına paralel şekilde Demokrat Parti’de Clinton, memleketi Arkansas’ın yanı sıra Alabama, Georgia, Tennessee, Teksas, Massachussets ve Virginia eyaletlerinde rakibi Bernie Sanders’a karşı üstünlük sağladı.

Vermont Senatörü Sanders ise kendi eyaletinin yanı sıra Oklahoma ve Colorado'da Clinton’ı geride bıraktı. Sanders’ın Minnesota eyaletinde de kıyasıya çekişme içinde olduğu Clinton’a karşı üstünlük kurup kuramayacağı ilerleyen saatlerde belli olacak.

Daha önce yapılan ön seçimlerle birlikte Clinton, “süper delegelerin” sayısıyla 921 delegenin, Sanders ise 276 delegenin desteğini kazanmış oldu.

Demokrat Parti’nin adaylığını kazanması bir adayın, 4 bin 136 olan delegelerin en az 2 bin 383’ünü arkasına alması gerekiyor.

TRUMP 6 EYALETİ GARANTİLEDİ

Şu ana kadar sayılan oylara göre Cumhuriyetçi Parti cephesinde ise iş adamı Trump, Virginia, Alabama, Georgia, Massachusetts, Tennessee, Arkansas olmak üzere 6 eyalette yarışı önde götürdü.

Partinin diğer aday adayı Teksas Senatörü Ted Cruz ise memleketinin yanında Oklahoma’da Trump’a karşı üstünlük sağladı.

Partinin diğer iddialı aday adaylarından Florida Senatörü Marco Rubio ise henüz sadece Minnesota'da zaferini ilan etti. Ohio Valisi John Kasich yarışı dördüncü, emekli beyin cerrahı Ben Carson ise son sırada götürüyor.

Cumhuriyetçiler'de Alaska ile Amerikan Samoası’nda yarışı kimin birincilikle tamamlayacağı gelecek saatlerde belli olacak.

Trump, şu ana kadarki sonuçlara göre, delege sayısını 221’e, Cruz ise 69'a çıkardı. Cumhuriyetçi Parti’nin başkan adaylığını kazanması için bir adayın 2 bin 472 delegenin bin 237’inin desteğini alması gerekiyor.

IRKÇI TRUMP'A PARTİSİNDEN TEPKİ

Öte yandan, ABD'nin Müslüman ve yabancı düşmanı iş adamlarından Donald Trump'ın ırkçı hareketlerine tepkiler artıyor.

Cumhuriyetçi Parti’nin Kongre’deki iki lideri Senatör Mitch McConnell ve Paul Ryan, partinin başkan adayı olmak için yarışan Donald Trump’a “ırkçı Ku Klux Klan örgütünü kınamakta ve desteğini reddetmekte gönülsüz davrandığı” gerekçesiyle sert tepki gösterdi.

Senato’nun çoğunluk lideri McConnell, milyarder iş adamının Ku Klux Klan ve lideri David Duke ile ilgili “ikilemde kaldığını” söyledi. McConnell, “Şunu açıkça belirteyim. Biz Senato’daki Cumhuriyetçiler olarak David Duke ve Ku Klux Klan örgütünü kınıyoruz” dedi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Paul Ryan da Cumhuriyetçilerin başkan adayı olmak isteyen birinin ırkçılığı en baştan reddetmesi gerektiğini belirtti.

Irkçı örgüt Ku Klux Klan’ın lideri David Duke, New Yorklu milyarder iş adamı Donald Trump’ı başkanlık yarışında destekleyeceğini açıklamış, Trump ise katıldığı bir televizyon programında Duke’un desteğini reddetmediği için eleştirilerin hedefi olmuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×