Rusya'dan BMGK'da 'yavuz hırsız' taktiği

Suriye'de binlerce sivili katleden Rusya, gündemi değiştirmeki çin BM Güvenlik Konseyi'nin Yemen'deki insani durum ile Türkiye'nin PYD operasyonları için toplantıya çağırdı. İngiltere'nin BMGK temsilcisi Rusya'nın bu çabası için 'gündem değiştirme girişimi' dedi

Rusya'dan BMGK'da 'yavuz hırsız' taktiği
16 Şubat 2016 Salı 23:08

BM Güvenlik Konseyi (BMGK), Suriye'de binlerce insanın katlinen, yüzbinlerin evlerinden sürülmesine, hastanelerin, okulların bombalanmasına neden Rusya'nın gündem değiştirme talebiyle toplandı. Rusya, BMGK'nın Yemen'deki insani durum ve Türkiye'nin PYD'ye operasyonu konusu görüşmesini istedi. Ancak konsey üyeleri Rusya'nın bu tavrını eleştirerek, gündem değiştirme çabası olarak yorumladı.

Öte yandan BMGK, Türkiye'nin PYD mevzilerine yönelik top atışlarından endişe duyduğu belirtildi. Konsey, Rusya'nın talebi üzerine bugünkü kapalı oturumunda TSK unsurlarının Suriye'deki PYD mevzilerine yönelik top atışı konusunu görüştü.

Toplantının ardından BMGK şubat ayı dönem başkanı olan Venezuela'nın BM Daimi Temsilcisi Rafael Ramirez Carreno, gazetecilere yaptığı açıklamada, Konsey üyelerinin Türkiye'nin, Suriye'nin kuzeyine yönelik bombalamalarından endişe duyduğunu söyledi.

Suriye'nin bu konuya ilişkin Konseye mektup gönderdiğini ifade eden Carreno, "Tüm BMGK üyeleri, Türkiye'den uluslararası hukuka uygun hareket etmesini isteme konusunda anlaştı" dedi.

Gazetecilerin, 15 üyenin tamamının da aynı görüşte olup olmadığını sormaları üzerine Carreno, değişik seviyelerde olmakla birlikte tüm üyelerin bu konuda hemfikir olduğunu savundu. Konseyin halen Münih'teki anlaşmaya bağlı olduğunu kaydeden Carreno, ateşkes konusundaki çalışmaların sürdüğünü belirtti.

Carreno, Halep ve İdlib'teki hastane ve okullara yönelik saldırılar konusundaki sorular üzerine de Konseyin sağlık kuruluşlarına saldırılmasından endişe ettiğini ancak saldırıyı kimin gerçekleştirdiğine ilişkin üyelerin farklı görüşleri savunduğunu ifade etti.

GÜNDEMİ DEĞİŞTİRME ÇABASI

İngiltere'nin BM Daimi Temsilcisi Matthew Rycroft da gazetecilere yaptığı açıklamada, Rusya'nın Türkiye'nin eylemlerini ve Yemen'deki insani durumu görüşmek için Konseyi toplantıya çağırmasının gündemi değiştirme çabası olduğunu söyledi.

Rycroft, "Görünüşe göre Rusya gündemi değiştirmeye çalışıyor. Ülkelerin niçin gündemi Yemen ve Türkiye üzerinden değiştirmeye çalıştıklarını anlayabiliyorum ancak bizim Suriye'ye odaklanmamız lazım. Bu ülkede askeri çözüm mümkün değil" ifadelerini kullandı.

Rusya ve diğer Suriye Destek Grubu ülkelerinin Münih'te alınan kararlara uymalarının önemli olduğunu kaydeden Rycroft, Esad rejimi ve diğerlerinin insani yardıma izin vermeleri ve hava saldırılarını sonlandırmaları gerektiğini vurguladı.

ŞAM YÖNETİMİNDEN SINIR TANIMAYAN DOKTORLARA AĞIR SUÇLAMA

Suriye'nin BM Daimi Temsilcisi Beşar Caferi de toplantının ardından yaptığı açıklamada Suriye'deki durum nedeniyle Türkiye, ABD ve diğer Batılı ülkeleri suçladı. Gazetecilerin, hastane ve okullara yönelik saldırıları sorması üzerinede Caferi, saldırıyı ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin gerçekleştirdiğini öne sürdü.Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütünü (MSF) de izin almadan hastane kurmakla suçlayan Caferi, "MSF Fransız istihbaratının bir kolu" diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×