Obama Küba yolcusu

ABD Başkanı Obama: Küba halkının hayatlarını iyileştirebilecek çabalar ve ilerlemelerimizi daha da öteye taşımak için gelecek ay Küba'ya gideceğim.

Obama Küba yolcusu
18 Şubat 2016 Perşembe 18:01

ABD Başkanı Barack Obama, ülkesi ile Küba arasındaki ilişkileri normalleştirme çabaları çerçevesinde gelecek ay Küba'ya ziyaret düzenleyeceğini açıkladı.

Obama, sosyal medyadaki hesabından yaptığı açıklamada, "Küba halkının hayatlarını iyileştirebilecek çabalar ve ilerlemelerimizi daha da öteye taşımak için gelecek ay Küba'ya gideceğim" ifadesini kullandı. 

Beyaz Saray da Obama ve eşi Michelle Obama'nın Arjantin'e gitmeden önce 21-22 Mart tarihlerinde Küba'yı ziyaret edeceklerini duyurdu.
Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, "Obama, ziyaretinde Küba ile ilişkileri normalleştirmeye yönelik ilerlemeyi güçlendirmek, Küba halkının esenliğini geliştirecek ticari ilişkiler ile halklar arasındaki ilişkileri ileri taşımak ve insan haklarına desteğimizi ifade etmek için çalışacak" ifadesine yer verildi.

Obama'nın ziyareti sırasında Küba Devlet Başkanı Raul Castro, sivil toplum temsilcileri, girişimciler ve Küba halkının değişik kesimlerinden kişilerle görüşeceği bildirildi.

Obama yönetimi, 2014'ün sonunda 50 yılı aşkın süredir diplomatik bağı bulunmayan, ekonomik yaptırım uyguladığı Küba ile ilişkileri normalleştirme kararı almış, geçen yıl iki ülke karşılıklı olarak büyükelçiliklerini yeniden açmıştı. Taraflar, son olarak iki ülke arasında karşılıklı tarifeli uçak seferlerini başlatmak üzere anlaşma imzalamıştı.

Görevdeyken Küba'yı ziyaret eden tek ABD Başkanı Calvin Coolidge olmuştu. Coolidge, 1928'de Küba'ya gitmişti.

BAŞKAN ADAYLARINDAN ELEŞTİRİ

ABD'nin yaklaşan başkanlık seçimlerinde aday olmak için yarışan Küba kökenli Cumhuriyetçi başkan aday adayları Ted Cruz ve Marco Rubio ise Obama'nın Küba'yı ziyaret kararını eleştirdi.

Obama yönetiminin Küba ile ilişkileri düzeltme yolundaki adımlarını "gerçek bir hata" olarak nitelendiren Cruz, "Ailem Küba'daki gerçek baskıyı birinci elden tecrübe etti. Bize, düşmanlarımıza karşı durabilecek bir başkan lazım. Castro ailesi iktidardayken Küba'yı ziyaret etmezdim" dedi.

Anketlere göre Cruz'a yakın şekilde yarışı götüren Rubio da Obama'nın Küba'ya yapacağı ziyareti eleştirirken, "Küba'da Amerikan karşıtı komünist bir diktatörlük olduğu sürece ben bu ülkeye gitmezdim" değerlendirmesinde bulundu.

Obama, ayrıca, 23-24 Mart'ta Arjantin'i ziyaret edecek ve Devlet Başkanı Mauricio Macri ile ülkenin reform gündemini, ticaret, yatırımlar, yenilenebilir enerji ve iklim değişikliği gibi konuları görüşecek.

 

 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×