Mehmet Görmez ABD'de hutbe verdi

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ABD'nin ilk çift minareli camisinde Cuma hutbesi verdi. Görmez, üç dilde okuyacağı hutbenin ilk olarak Türkçesini irad etti.

Mehmet Görmez ABD'de hutbe verdi
01 Nisan 2016 Cuma 20:43

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ABD'de ülkenin ilk çift minareli camisinde hutbe verdi.

Görmez, Türkçe, İngilizce ve Arapça irad edilen hutbede, İslamiyetin barış, esenlik, kardeşlik çağrısıyla uluslararası kamuoyuna önemli mesajlar verdi.  

Bünyesinde ABD'deki en büyük camiyi de barındıran ve yarın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından resmi açılışı yapılacak Amerika Diyanet Merkezi, şimdiden bölgedeki tüm Müslümanlar için bir merkez ve buluşma noktası haline geldi.

Amerika Diyanet Merkezi, ABD'nin başkenti Washington'a yarım saatlik mesafedeki Maryland eyaletinde yer alıyor.

Merkez bünyesindeki ABD'nin en büyük camisi, 16. yüzyıl geleneksel Osmanlı mimarisine uygun olarak inşa edildi. Camide, avlu dahil aynı anda 3 bin kişi ibadet edebilecek.

Cami, bin 879 metrekare alan üzerine inşa edilirken, ibadethanenin altında 300 metrekare genişliğinde İslam Eserleri Müzesi yer alıyor.

Külliye içinde Selçuklu mimarisine uygun inşa edilen kültür merkezinde ise kütüphane, konferans ve sergi salonu, toplantı salonu ile resepsiyon alanı bulunuyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×