"Köpek" belediye başkanı

ABD'nin gelenek olarak düzenlenen ve seçmenlerin 1 dolar ödeyerek katıldığı sembolik seçime tek aday olarak giren 9 yaşındaki "Duke" isimli köpek, oyların tamamını alarak yeniden belediye başkanı seçildi

"Köpek" belediye başkanı
23 Ağustos 2016 Salı 18:08

ABD'nin Minnesota eyaletindeki Cormorant kasabasının "köpek" belediye başkanı Duke, sandıktan 3'üncü kez zaferle çıktı.

ABD'nin özellikle küçük kasabalarında, belediye başkanlığına aday çıkmaması halinde çocuk ya da hayvanlar sembolik olarak "belediye başkanlığı" görevine getiriliyor. Ülkenin farklı eyaletlerinde köpeklerin yanı sıra kedi, domuz, keçi, kerevit ve maymun gibi hayvanların da belediye başkanı olarak seçildiği biliniyor.

Yerel yönetime olan ilgisizlik nedeniyle, yaklaşık bin nüfuslu kasabada her yıl gerçekleşen belediye başkanlığı seçimlerini 2014'ten bu yana aralıksız kazanan çoban köpeği Duke, 3'üncü kez sandıktan galibiyetle ayrıldı. Seçmenlerin 1 dolar ödeyerek katıldığı sembolik seçime tek aday olarak giren 9 yaşındaki Duke, oyların tamamını alarak yeniden belediye başkanı seçildi.
Duke'un sahibi David Rick, gazetecilere yaptığı açıklamada, "Kasaba sakinleri yapılan icraatlardan memnun görünüyor, bu sebeple olsa gerek Duke seçimlere tek aday olarak girdi." ifadelerini kullandı.

Duke'un, kız arkadaşı Lassie dışındaki herkesin oyunu aldığını belirten Rick, gelecek yılki seçimleri de köpeğinin kazanacağını düşündüğünü söyledi.

Seçimlerin ardından Cormorant'ın bazı sakinleri, ülkede devam eden başkanlık yarışına gönderme yaparak, "Duke'un başarısı böyle devam ederse, Beyaz Saray'a bir köpek kapısı yaptırmak gerekebilir." değerlendirmesinde bulundu.

"Fransız Pyrenees" cinsi çoban köpeği Duke için yürütülen seçim kampanyası sırasında hazırlanan afişler kasabadaki ilan panolarına asıldı. Belediyeden maaş almayan Duke, hibe edilen mamaları tüketiyor.


Etiketler; #abd

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×