Kılıçdaroğlu vakası Clinton'ın da başına geldi

CHP Genel Başkanlığı'na aday olduğu sırada 'Gandi Kemal' propagandasını yaparken 500 liralık gömlek giydiği ortaya çıkan Kılıçdaroğlu'nun başına gelen olayın benzeri Hillary Clinton'un da başına geldi

Kılıçdaroğlu vakası Clinton'ın da başına geldi
09 Haziran 2016 Perşembe 09:27

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun partinin başına geldiği günlerde, kendisi hakkında yürütülen 'Gandi Kemal', 'Ecevit Kemal', şeklindeki propagandalar sırasında ortaya çıkan 'Etro Gömlek' vakasının benzeri ABD'de de yaşandı. ABD başkan aday adaylarından Hillary Clinton da gelir eşitsizliğinden söz ettiği konuşması sırasında 12 bin 500 dolarlık ceket giydiği ortaya çıktı. Clinton'un bu hareketi ülkenin gündemine oturdu. Kılıçdaroğlu da, fakirliği ve tevazusuyla bilinen Bülent Ecevit'in şapkasını taktığı sırada altı yıl öncenin fiyatıyla, 500 liralık Etro marka gömlek giyiyordu. 

Başkanlık yarışındaki başarılı performansıyla Demokrat Parti’nin başkan adayı olmayı garantileyen Hillary Clinton, gelir eşitsizliğinden bahsederken giydiği 36 bin liralık ceketyüzünden eleştiri oklarının hedefi oldu

ABD'de 8 Kasım'da yapılacak başkanlık seçimlerinde yarışacak adaylar netleşirken, basın her iki ismi de mercek altına almaya devam ediyor. Cumhuriyetçi Parti'nin adayı Donald Trump, ayrıştırıcı söylemleri yüzünden eleştirilirken, Demokrat Parti'nin adayıHillary Clinton hiç beklemediği bir darbe yedi: ABD basını ve sosyal medya, Clinton'u kıyafetlerinin pahalılığı yüzünden topa tutmaya başladı. Clinton'un en çok eleştirilen kıyafeti ise, New York'taki ön seçimleri kazandıktan sonra yaptığı zafer konuşmasında giydiği ceket oldu. New York Post gazetesinde yer alan habere göre, İtalyan marka tüvit ceketin fiyatı 12 bin 500 dolar (yaklaşık 36 bin lira). "Hillary Clinton, o konuşmasında gelir eşitsizliği, istihdam ve emeklilik gibi konulara ağırlık verdi. Kendisini 'ortalama bir ABD'li kadın' gibi gösterme çabası göze çarptı" diyen gazete, bu çabayla Clinton'un kıyafetinin tezat oluşturduğunu yazdı.

'İŞÇİ 43 HAFTA ÇALIŞIP ALIR'

Sosyal medyada da eleştiri oklarına hedef olan Clinton'a, "Asgari ücretli bir çalışan, o kıyafeti almak için 43 hafta boyunca, haftada 40 saat çalışmak zorunda" ve "Hillary gelir eşitsizliğinden bahsederken giydiği kıyafetle, gelir eşitsizliğinin ne manaya geldiğini çok iyi anlattı" gibi mesajlar atıldı. ABD basınında yer alan haberlerde Hillary Clinton'ın, başkanlık yarışı için hazırladığı kıyafetlerin 'en az birkaç yüz bin dolar' tutmuş olabileceğine dair analizler yer aldı. Bir analizde ise "Hillary Clinton, çok eleştirdiği rakibi ve milyarder işadamı Trump'ın karısı Melania Trump'la aynı markaları giyiyor" ifadeleri dikkat çekti.

GANDİ KEMAL ETRO GÖMLEKLİ ÇIKMIŞTI

Deniz Baykal'ın 'kaset skandalı' üzerine partiden ayrılmasından sonra partinin başına geçen Kemal Kılıçdaroğlu da 2010 yılında sahnede Bülent Ecevit'in şapkasını takarak, tevazusu ve fakirliğiyle bilinen Bülent Ecevit'in izinden gideceği mesajını vermek istemişti. Ancak Kılıçdaroğlu'nun Ecevit şapkasını taktığı sırada üzerinde olan gömleğin, dönemin parasıyla, 500 lira olduğu ortaya çıkmıştı. Ünlü bir markanın gömleği uzun süre Türkiye'nin gündemine oturmuştu. Kılıçdaroğlu daha sonra yaptığı açıklamada gömleğin bir arkadaşı tarafından alındığını belirterek tartışmaları daha da alevlendirmişti. 

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×