Kerry, Bakanlığındaki 'isyancılar' buluşacak

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, ABD'nin Suriye politikasını eleştirerek, ABD'nin Esed rejimine saldırması gerektiği yönünde bazı çalışanlarının kaleme aldığı metni okuduğunu ve kendileriyle görüşeceğini bildirdi

Kerry, Bakanlığındaki 'isyancılar' buluşacak
20 Haziran 2016 Pazartesi 23:55

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, bazı Bakanlık çalışanlarının ABD'nin Suriye politikasını eleştirdiği metni okuduğunu ve "çok iyi" bulduğunu söyledi.

Kerry, ABD Diplomasi Mülteci Merkezi'nde üniversite öğrencileriyle yaptığı konuşmada, bir soru üzerine, Dışişleri Bakanlığında hükümete Suriye konusunda danışmanlık yapan 51 çalışanın, ABD hükümetinin Suriye politikasını değiştirmesi gerektiği yönünde kaleme aldıkları yazıyı değerlendirdi.

Söz konusu metni okuduğunu belirten Kerry, "Çok iyi bir yazı. Yazıyı kaleme alanlarla buluşacağım" dedi.

Bakanlık Sözcüsü John Kirby de günlük basın toplantısında detay vermekten kaçınarak, “Kerry, yazıda kaleme alınan argümanların çok güçlü olduğunu düşünüyor” ifadesini kullandı.

Kirby, “Bakan, yazıyı kaleme alan danışmanlardan bazılarıyla görüşecek. Her biriyle ayrı ayrı görüşmesi mümkün olmayacak, bazılarıyla toplu görüşecek” diye konuştu.

Öte yandan Kirby, mektupta belirtilen hususların ABD’nin Suriye politikası haline gelip gelmeyeceği konusunda, konuşmak için henüz erken olduğunu söyledi.

Beyaz Saray Basın Sözcüsü John Earnest ise Başkan Barack Obama'nın söz konusu yazıyı okuduğunu düşünmediğini aktardı.

Earnest, Obama'nın askeri müdahalenin Suriye'ye barış getiremeyeceği yönündeki düşüncesinin değişmediğini kaydetti.

Suriye'de DAEŞ'in bir terör örgütü olarak ABD için tehdit unsuru olduğunu ve dünyanın farklı bölgelerindeki çıkarlarını etkilediğini belirten Earnest, "Bu sebepten dolayı DAEŞ'e yoğunlaşmaya devam edeceğiz" dedi.

Suriye’de DAEŞ’i ortadan kaldırmak için öncelikle Esed yönetiminin hedef alınması gerektiğini belirten bakanlık çalışanları, ABD Başkanı Barack Obama’nın Suriye politikasının ağır şekilde eleştiren bir yazı kaleme almıştı.

Metinde, Rusya’nın ABD tarafından eğitilen muhaliflere saldırdığı ve Esed rejiminin hiçbir anlaşmaya uymadığına dikkat çekilmiş, Rusya ve Suriye yönetiminin bu tavrına karşı ABD’nin daha fazla güç göstermesi gerektiği vurgulanmıştı.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×