İsrail'e göstermelik bir tepki de Beyaz Saray'dan

ABD Dışişleri Bakanlığı'ndan sonra Beyaz Saray da İsrail'in yeni yerleşim yeri kararına tepki gösterdi

İsrail'e göstermelik bir tepki de Beyaz Saray'dan
06 Ekim 2016 Perşembe 00:07

Beyaz Saray Sözcüsü Josh Earnest, İsrail yönetiminin Batı Şeria'da yeni yerleşim yeri kararına sert tepki göstererek, "İsrail, ABD'nin korumak için milyarlarca dolar vadettiği uzun vadeli çıkarlarına ters bir karar alıyor." dedi.

Sözcü Earnest, Beyaz Saray'daki günlük basın toplantısında Netanyahu yönetiminin Batı Şeria'da yeni yerleşim birimleri inşa etme kararına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Alınan kararın Washington'da "hayal kırıklığı" meydana getirdiğini vurgulayan Earnest, ABD'nin İsrail'e 38 milyar dolarlık yeni yardım kararına atıfta bulunarak, "İsrail, ABD'nin korumak için milyarlarca dolar vadettiği uzun vadeli çıkarlarına ters bir karar alıyor." ifadesini kullandı.
1967 yılından beri tüm Amerikan yönetimlerinin, "işgal edilmiş topraklarda" İsrail'in yeni yerleşim birimleri inşa etmesine karşı olduğunu vurgulayan Earnest, "Yeni yerleşim kararı iki-devletli çözümü baltalıyor." şeklinde konuştu.

"İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜMDEN BAŞKA ALTERNATİF YOK"

İsrail-Filistin sorununun çözümü için iki devletli çözümden başka bir alternatif görmediklerinin altını çizen Sözcü Earnest, Netanyahu yönetiminin, eski İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in cenazesinin ve ABD'nin 38 milyar dolarlık yardım kararının hemen ardından yaptığı yeni yerleşim açıklamasından büyük hayal kırıklığı duyduklarını dile getirdi.

Earnest ayrıca, yeni yerleşim inşa edilmesi planlanan bölgenin İsrail'den çok Ürdün'e yakın olduğuna dikkat çekerek, bunun Batı Şeria'nın bölünmesine kadar varacak bir süreci tetikleyebileceğine vurgu yaptı.

ABD DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI DA KINAMIŞTI

Konuyla ilgili sabah saatlerinde de ABD Dışişleri Bakanlığından Sözcü Mark Toner adına yapılan yazılı açıklamada "Yeni yerleşim kararını şiddetle kınıyoruz." ifadeleri kullanılmıştı.

Toner, bu kararın iki devletli çözüm arayışlarına zarar vereceğini ifade etmişti.

Toner, açıklamasında, "İsrail'in yeni yerleşim birimleri inşa etmesi kalıcı işgalci olarak tek ülke olma fikrini güçlendirmektedir ve bu da İsrail'in demokratik Yahudi bir ülke olma fikriyle çatışmaktadır. Bu tür hareketler uluslararası toplumun ve İsrail'in uzaktaki müttefiklerinin kınamasıyla karşılaşacaktır." ifadelerine yer vermişti.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×