Esad'ın hışmına uğrayan PYD'ye ABD sahip çıktı

Suriye'de rejim tarafından savaş uçaklarıyla vurulan PYD'ye ABD sahip çıktı

Esad'ın hışmına uğrayan PYD'ye ABD sahip çıktı
19 Ağustos 2016 Cuma 22:41

Suriye’nin kuzeydoğusundaki Haseki kentinde YPG güçleri, ilk kez kendisine ait güvenlik merkezlerini havadan hedef alan rejimin güçlerini kuşattı. Pentagon, karadaki koalisyon güçlerinin korunması için Perşembe günü Haseki’ye savaş uçakları gönderdiklerini açıkladı.

Pentagon sözcüsü Jeff Davis, Perşembe günü YPG’yi hedef alan Suriye uçakları ayrılırken koalisyon uçaklarının Haseki’ye gönderildiğini söyledi. “Koalisyon güçlerini korumak için bunu yaptık. Tehdit altında olmaları durumunda, ABD hava araçlarının yerdeki birlikleri koruyacağını açık bir şekilde belli ettik” dedi.

YPG’ye eğitim veren ABD özel operasyonlar danışmanlarının bölgede olduğunu belirten Davis, “Onların emniyetini sağlayacağız ve onları riske atacak şeyler yapmamaları Suriye rejimine tavsiye olunur. Koalisyonu riske atan bu durumları azami ciddiyetle karşılıyoruz ve kendimizi savunmaya yönelik temel hakkımız var” ifadelerini kullandı.

ABD’nin tepkisi üzerine açıklama yayımlayan Suriye ordusu, YPG kenti kontrol altına almaya çalıştığı için tepkilerinin yerinde olduğunu ifade etti. Benzer saldırıların devam etmesi durumunda yine karşılık vereceklerini belirtti.


Etiketler; #abd #suriye #ypg

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×