Erdoğan'dan Joe Biden'a Rıza Sarraf soruları

ABD ziyaretinde Biden ile görüşmesinde Rıza Sarraf konusunu da gündeme getiren Erdoğan, Sarraf'ı tutuklatan savcı ile yargılayan hakimin FETÖ ile bağlantılarını aktardı. Erdoğan, Sarraf'ın hiçbir suçunun olmadığını ancak onun üzerinden kendisine yönelik bir girişimde bulunulmak istendiğini söyledi.

Erdoğan'dan Joe Biden'a Rıza Sarraf soruları
25 Eylül 2016 Pazar 02:14

Sonhaberler / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ABD ziyaretinde Başkan Yardımcısı Joe Biden ile yaptığı görüşmede Rıza Sarraf ve onu yargılayan hakim ile savcıyı gündeme getirdiğini, bu kişilerin FETÖ ile bağlantılarını dile getirdiğini söyledi. Erdoğan, Türk vatandaşı olarak Rıza Sarraf'ın haklarını gözetmekle yükümlü olduklarını belirterek, Sarraf'ı tutuklatan savcı ile onu yargılayan hakimin FETÖ'nün yönlendirmesiyle kendi ismini de iddianamede geçirmeye çalıştıklarını söyledi. 

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, ABD temaslarının ardından yurda dönerken uçakta kendisini takip eden gazetecilerin sorularını cevapladı. Erdoğan, Biden ile yaptığı Rıza Sarraf konuşmasını şöyle anlattı: Biden ile görüşmemizde yargı konusu açıldığında Rıza Sarraf konusunu da gündeme getirdim. ABD Adalet Bakanlığı’nın bu davayı havale ettiği mahkeme de ilginç. 

FETÖ TARAFINDAN YEDİRİLİP İÇİLMİŞLER

Savcı Bharara da hâkim Richard Berman da Türkiye’de daha önce FETÖ tarafından ağırlanmış isimler. Yani Adalet Bakanlığı Sarraf’ı tutup orada FETÖ’nün yedirip içirdiği isimlere teslim ediyor. Biden’a bunları anlattım. ‘Ben bu kadarını bilmiyordum’ dedi. Hukukla değil, ilişkiler ağıyla başka işler çevirme peşindeler. Enteresandır, mesela tutup iddianameye eşimin TOGEM’in kurucusu olduğu, benim o dernekle ilişkim olduğu falan yazılıyor. Ama o derneğin kurucuları arasında ne eşim var ne de ben. Böyle bir şey olmamasına rağmen, bunun söz konusu edilmesi adamların art niyetlerinin ne istikamette olduğunu gösteriyor. Halbuki Dışişleri Müsteşarımın da gayet güzel ifade ettiği üzere, ABD hukuk sisteminde ‘egemen bağışıklık’ diye bir madde var. Buna göre devlet başkanlarının herhangi bir mahkemeye konu yapılabilmesi mümkün değil. Buna rağmen iddianamede adımızın geçirilmeye çalışılması, işin içinde art niyet olduğunu ortaya koyuyor.

"BU TUTUKLAMA HANGİ GEREKÇEYLE YAPILDI"

‘Bu kişi (Reza Zarrab) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıdır. Eşi ve çocuğu ile birlikte ABD’ye giriş yaptığı anda kendisi tutuklandı, eşi ve çocuğu da hemen Türkiye’ye gönderildi. Bu tutuklama hangi kurala göre yapıldı?’ diye sordum.

"RIZA SARRAF'IN HİÇBİR SUÇU YOK"

Neticede bizim vatandaşımız olduğu için, hukukunu aramak zorundayız. Bu Rıza Sarraf değil de bir başka vatandaş da olabilirdi. ABD, Türkiye’de bir vatandaşının tutuklanmasına nasıl duyarsız kalamıyorsa, biz de herhangi bir vatandaşımızın bir başka ülkede tutuklanmasına duyarsız kalamayız. Kaldı ki gerek Adalet gerek Ekonomi Bakanlığımızın yaptıkları çalışmalara göre, bu kişinin bir suçu da bulunmuyor. İran da aynı şeyi söylüyor. Ancak buna rağmen bu kişi 6 aydır ABD’de tutuklu durumda.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×