Clinton'a Trump'ın 2 katı bağış

Seçim anketlerinde önde görünen Demokrat aday Hillary Clinton yaklaşık 517 milyon dolar bağış toplarken, Cumhuriyetçi aday Donald Trump'a verilen mali destek 206 milyon dolarda kaldı

Clinton'a Trump'ın 2 katı bağış
14 Ekim 2016 Cuma 13:40

ABD’de başkanlık seçimlerine bir aydan az süre kala Demokrat aday Hillary Clinton, Cumhuriyetçi rakibi Donald Trump'ın iki katından fazla bağış topladı.

Ülkede 8 Kasım'da yapılacak seçimlere sadece birkaç haftanın kalmasıyla artan tansiyon bağışlara da yansıdı.

AA muhabirinin ABD Federal Seçim Komisyonu'ndan (FEC) derlediği son verilere göre, Demokrat Parti'nin adayı eski Dışişleri Bakanı Clinton'a 516,8 milyon dolar bağış yapıldı.
Cumhuriyetçi Parti'nin adayı iş adamı Donald Trump'ın bağışları 205,8 milyon dolarda kalırken, bunun 54 milyon dolarının kendi cebinden çıkması dikkati çekti.

Trump, seçim kampanyasının başında, masraflarının büyük bölümünü kendisinin karşılayacağını ve çıkar gruplarından bağış kabul etmeyeceğini açıklamıştı.

Clinton ise kampanyasına sadece 1 milyon 200 bin dolar civarında şahsi destek verdi. Böylece Trump'ın harcadığı para, Clinton'ın 45 katı oldu.

Bağışlar kimden ve nereden geliyor?

Seçim anketlerini önde götüren Clinton’ın kampanyasına en büyük mali destek beklendiği gibi finans çevrelerinden geldi. Washington merkezli bağımsız sivil toplum kuruluşu Center for Responsive Politics'in verilerine göre, Wall Street şirketleri ve yöneticileri, Clinton'a toplamda 60 milyon dolara yakın bağışta bulundu.

Sağlık ve sosyal sigorta hizmetleri nedeniyle geleneksel olarak Demokrat Parti'den yana oy kullanan emekli dernekleri ise 45 milyon doları aşan bağışlarıyla Clinton'a en çok destek veren ikinci grubu oluşturdu.

Clinton, ayrıca hukuk, eğitim, sağlık ve basın sektörlerinden aldığı güçlü bağışlarla finansman açısından rahat bir kampanya sürdürüyor.

Demokrat adaya yapılan bağışların önemli bir bölümü, 2001-2009 arasında senatörlüğünü yaptığı New York eyaletinden geldi. Los Angeles, Washington DC, Chicago ve San Francisco şehirleri de Clinton'ın diğer bağış kaleleri olarak öne çıktı.

Bu arada, Amerikalı kadınların Clinton'a verdikleri bireysel bağışlar toplamda 100 milyon doları aşıyor. Eski First Lady Clinton'ın seçim kampanyasına yönelik bireysel bağışların yüzde 53,8'i kadınlar tarafından yapıldı.

Trump'ın bağışçılarının yüzde 72,8'i erkek

Donald Trump ise az da olsa emlak sektöründen ve iş dünyasından destek görüyor.
Cumhuriyetçi adaya yönelik seçim yardımının 75 milyon dolara yakın bölümünü bireysel bağışlar oluştururken, bunun yaklaşık yüzde 72,8'i erkeklerden geldi.

 Bağışlar önceki seçimlere kıyasla sönük

Adaylara yapılan toplam bağış miktarı seçimlere kadar bir miktar daha artsa da önceki seçimlere göre çok daha düşük kalacağa benziyor.

2012'de yapılan bir önceki seçimlerin kazananı Demokrat Barack Obama için 1 milyar 72 milyon 600 bin dolara yakın bağış toplanırken, Cumhuriyetçi aday Mitt Romney'e yaklaşık 992 milyon 500 bin dolar bağışlanmıştı.

Obama'ya 2008 seçim döneminde 746 milyon dolar civarı kampanya yardımı gelirken, Cumhuriyetçi aday John McCain’in kampanyasına yaklaşık 350 milyon 100 bin dolar finansman desteği sağlanmıştı.

Bağışların 2016 başkanlık seçiminde ciddi derecede düşmesi, emlak milyarderi Trump'ın çıkar gruplarından bağış kabul etmemesinin yanı sıra Koch Kardeşler ile Bush ailesi gibi büyük Cumhuriyetçi bağışçıların sık sık skandallarla gündeme gelen başkan adayına mesafeli yaklaşmasıyla ilişkilendiriliyor.

Clinton'ın seçim ekibinin ise bağışlarda rekabet yaşanmaması ve anketlerde iyi sonuçlar alınması nedeniyle bağış toplama faaliyetlerine daha az öncelik verdiği belirtiliyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×