Çavuşoğlu: ABD'siz kara harekâtı olmaz

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Suriye'ye herhangi bir kara harekâtının söz konusu olmadığını, muhtemel bir harekâtın ise ABD olmadan başlamayacağını söyledi

Çavuşoğlu: ABD'siz kara harekâtı olmaz
16 Şubat 2016 Salı 19:37

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Suriye'de düzenlenecek olası bir kara harekatı için bir karar alınmadığını ve ABD liderliğindeki koalisyon ile bu konuda müzakere edilmediğini belirtti.

Reuters'a konuşan Çavuşoğlu, yalnızca Suudi Arabistan, Katar ve Türkiye'nin bir kara harekatına girmesinin gerçekçi olmadığını belirtirken, bazı Avrupa ülkelerinin, Türkiye'nin ve Suudi Arabistan'ın düzenlenecek bir kara operasyonunu desteklediğini ancak yine bazı Avrupa ülkelerinin bu operasyona karşı çıktığının altını çizdi.

Mevlüt çavuşoğlu Suriye krizinde çözüm yolu için de yorumlarda bulundu. "IŞİD politik bir çözüm olmadan yok edilemez" diye konuşan Dışişleri Bakanı, bombardımanlar devam ederken Cenevre Görüşmeleri'nden bir sonuç alınamayacağını da ifade etti.

PYD AÇIKLAMASI

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu PYD konusunda ABD'ye de mesaj gönderdi. Çavuşoğlu, "ABD ile Türkiye'nin, PYD'nin Suriye'deki rolü konusundaki anlaşmazlıkları çözmek için daha sıkı çalışması gerekir" diye konuştu.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×