BMGK Halep için acil toplanıyor

BM Güvenlik Konseyi, Halep'te sivillere yönelik saldırılar üzerine acil olarak toplanma kararı aldı.

BMGK Halep için acil toplanıyor
25 Eylül 2016 Pazar 11:36

BM Güvenlik Konseyi, Halep'te sivillere yönelik saldırılar üzerine acil olarak toplanma kararı aldı. BM'den yapılan açıklamada, toplantının bugün saat 11.00'de (TSİ 18.00) yapılacağı ve basına açık olacağı duyuruldu.

Toplantı talebinin ABD, Fransa ve İngiltere'den geldiği öğrenildi. BM Genel Kurulu genel görüşmeleri kapsamında Güvenlik Konseyi 21 Eylül Çarşamba günü toplanmış, toplantıda ABD ve Rusya dışişleri bakanları birbirlerini suçlamış, ancak somut bir gelişme yaşanmamıştı.

New York'ta bu hafta içinde Uluslararası Suriye Destek Grubu üyeleri de 2 kez toplanmış, ancak çatışmaların durması anlaşmasının sürdürülmesi için bir karar alınamamıştı.

Suriye'de Beşşar Esed rejimi ve Rus ordusunun 19 Eylül'den itibaren sivil yerleşimlere düzenlediği hava saldırılarında 323 sivilin öldüğü, bin 334 kişinin de yaralandığı bildirilmişti.

RUSYA'NIN VETOSU ESAD'I KORUYOR

Rusya, BMGK'da Esad aleyhine karar alınmasını engelliyor. BM'nin 5 daimi üyesinden biri olduğu için Rusya'nın vetosu hiçbir kararın geçmesine izin vermiyor. 5 daimi üyelerden birinin alınan kararları veto etmesi halinde BMGK'da alınan kararlar geçersiz sayılıyor. 


Etiketler; #halep #BMGK

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×