BM'den Cenevre için 'umutvari' açıklama

BM Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu Başkanı Pinheiro, "İlk defa Suriye'deki krizin biteceğine dair bir umut ışığı var" dedi

BM'den Cenevre için 'umutvari' açıklama
15 Mart 2016 Salı 18:07

Birleşmiş Milletler Uluslararası Bağımsız Suriye Araştırma Komisyonu Başkanı Paulo Sergio Pinheiro, "İlk defa Suriye'deki krizin biteceğine dair bir umut ışığı var" dedi.

Pinheiro, Birleşmiş Milletler (BM) Cenevre Ofisi'nde Suriye'deki insan hakları ihlallerine ilişkin düzenlediği basın toplantısında, Suriye'de çatışmaların durdurulması anlaşması ile şiddetin önemli ölçüde azaldığını ve bu durumu memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

"İlk defa Suriye'deki krizin biteceğine dair bir umut ışığı var" ifadesini kullanan Pinheiro, Suriye'de savaşan bütün taraflara askeri operasyonlara son vermeleri çağrısında bulundu.

Sahadaki olumlu gelişmelerin memnuniyet verici olduğunu ancak gözaltı ve işkence gibi insan hakları ihlallerinin devam ettiğini ifade eden Pinheiro, 4 bin kadınının DAEŞ'in elinde köle olarak tutulduğunu söyledi.

TUTUKLULAR SERBEST BIRAKILMALI

Pinheiro, Suriye'de binlerce kişinin tutuklu olduğunu belirterek "Taraflar, güven artırıcı önlemler çerçevesinde keyfi gözaltında tutulanları acilen serbest bırakmalı" diye konuştu.

Pinheiro, BM İnsan Hakları Konseyi'nin 31. oturumunda yaptığı konuşmasında ise Suriye'de işlenen savaş suçlarının soruşturulması için krizin bitmesinin beklenmemesi gerektiğinin altını çizdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×